Fakultní nemocnice v Plzni (FN) musela uzavřít neurochirurgickou kliniku. Objevil se zde totiž pacient pozitivní na koronavirus.

Je jím řidič kamionu polské národnosti. "Zaměstnancům neurochirurgie byla proto nařízena karanténa," řekl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

"Zdravotnickou záchrannou službou z Karlových Varů byl pacient 1. března přepraven v umělém spánku do plzeňské fakultní nemocnice. Měl krvácení do mozku, byl urgentně operován a 6. března probuzen. Následky úrazu jsou porucha řeči a hybnosti. U pacienta se začal rozvíjet zápal plic, lékaři proto duchapřítomně nabrali k testování materiál na COVID-19. Vzorek z neděle 15. března vyšel pozitivní," vysvětlil dále ředitel.

Model masky, kterou lze vytisknout na 3D tiskárně
Na univerzitě pracují na masce, kterou si lidé vytisknou na 3D tiskárně

Na neurochirurgické klinice proto musela být zavedena veškerá režimová opatření. Zavřena byla celá klinika, zrušeny byly také operace. "Veškerý neurochirurgický personál - konkrétně 59 lidí, a to jak sester, lékařů, sanitářů, fyzioterapeutů, logopedky - byl poslán do karantény. Pacient je dnes na izolaci na infekční klinice na Borech. Nyní čekáme, jak dopadnou vyšetření u personálu, zda zaměstnanci jsou nebo nejsou infikováni," dodal Šimánek.

 V současné době je podle údajů Ministerstva zdravotnictví v Plzeňském kraji 12 nakažených lidí.

Pacienty zatím převezmou pražské nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice.

Karlovarská záchranná služba k žádným opatřením nesáhla. „Pacienta jsme převáželi už 1. března. Neměl být v inkubační době,“ reagoval mluvčí karlovarské záchranné služby Radek Hess. Podle něho se řidič nakazil v Plzni.

Aktuálně z brífingu krajského úřadu

„Z jedenácti nakažených se deset vrátilo ze zájezdů do Itálie nebo Rakouska. Je důležité, že u nemocných nevznikly sekundární kontakty, protože ti lidé se po příjezdu nahlásili, zůstali v karanténě a probíhalo u nich sledování zdravotního stavu,“ uvedl v pondělí večer hlavní epidemiolog Plzeňského kraje Petr Pazdiora. „Je velmi důležité, že na základě příjezdů z Itálie nebo Rakouska nedošlo k žádnému lokálnímu přenosu,“ dodal.

„Poslední případ je cizí státní příslušník, který utrpěl závažný úraz a nebylo u něho možné zjistit anamnézu. Ocitl se nejdříve v Karlových Varech a pak byl letecky transportován do Plzně. Tam lékaři prioritně mysleli na jinou diagnózu. Byl ošetřován v kómatu bez možnosti komunikace. Lze předpokládat, když jde o řidiče kamionu, že se nakazil při cestách v Evropě,“ řekl Pazdiora.

Podle epidemiologa je nejmladším pacientem v kraji čtyřleté dítě. „Je bez příznaků a kdyby se nevyšetřovalo v jeho rodině, tak by se infekce nezjistila. Nejstaršímu nakaženému je padesát let. V podstatě se nákaza týká tří skupin - rodin nebo party lidí, kteří byli lyžovat,“ uzavřel Pazdiora.

Online reportáž