Přesto pro něj sanita nepřijela. Do nemocnice ho musel otec dovézt stočeného na zadní sedačce osobního auta.
„Syn je myslivec a minulý čtvrtek byl s přítelkyní na posedu u Nové Hutě. Začaly mu zde silné bolesti. Již jednou ledvinovou koliku prodělal, věděl, o co jde, a snažil se dostat vozem do Plzně,“ vzpomíná Šebek. Mladík měl strach o zbraň a náboje, a proto nevolal sanitu hned. Přítelkyně informovala rodiče. Když se dostali do Plzně, muž ztrácel vědomí a dostával křeče, nemohl se pohnout a z vozu vylézt. Rodiče okamžitě volali linku 155.
„Bylo to kolem šesté hodiny. Operátor se neustále vyptával, jak je možné, že muž sám dojel až domů. Ať si tedy dojede i do nemocnice, nebo ať ho odvezeme sami. My ho ale nemohli dostat ani z vozu. Nakonec se nám ho podařilo přeložit na zadní sedačky felicie a jet,“ říká Šebek. Kvůli synovým stupňujícím se bolestem se řítil osobním autem přes město i 120kilometrovou rychlostí. Z vozu dostával syna už zřízenec nemocnice. Dostal injekci, po níž se jeho stav zlepšil. Po vyšetření, při němž mu zjistily čtyři a půl milimetru velký ledvinový kámen, ho lékař propustil domů.
„V deset hodin dostal syn záchvat znovu, stav se ještě zhoršil, opět měl křeče, a dokonce zvracel. Zase jsme zavolali záchranku a chtěli jsme, aby přijela s lékařem, který by mu co nejdříve píchl injekci. Poslali ale pouze převozovou sanitu,“ kritizuje rozhodnutí operátora Šebek. Cestu v bolestech do nemocnice musel jeho syn vytrpět podruhé. Hospitalizovali ho a hned druhý den operovali. „Jeden zákrok ho ještě čeká,“ dodává Šebek. Na záchrannou službu podal písemnou stížnost.
Stížnost jsem již dostal, v nejbližších dnech celou záležitost prověříme. Pokud došlo k pochybení ze strany operátorů, budeme to řešit podle našich vnitřních předpisů,“ tvrdí ředitel Záchranné služby Plzeňského kraje Ivo Rada.
Operátorky mají stanovená kritéria, podle nichž posuzují a vyhodnocují situaci. Závažnost stavu stanoví podle manuálů a počítačového programu. Podle urologů způsobuje ledvinová kolika jedny z nejsilnějších bolestí, které lze zažít. „Pokud dojde k zánětu a pacient má vysoké teploty, které přetrvávají, mohlo by dojít po 48 hodinách i k úmrtí. Při stavu bez teplot ale ohrožení na životě nehrozí,“ popisuje rizika urolog Jiří Steiner. Nezná podrobnosti případu, a proto nemůže posoudit, jak závažný byl stav pacienta.
„Nedokážu najít jediný důvod, proč by sanita přijet neměla. Syn by byl ušetřen zbytečných bolestí. Nestojím o peníze ani o omluvu. Chci, aby někdo tuto situaci přehodnotil. Dnes se to stane mně a zítra někomu jinému,“ dožaduje se nápravy Šebek.