Kvůli přepětí v síti jsou teď například někteří zákazníci firmy O2 z Plzeňska už týden bez televize a internetu. Přišli totiž o modem a náhradní zatím nesehnali. Firma jich totiž na prodejnách takové množství k dispozici nemá.

„Večer jsme se ještě dívali na televizi a ráno už nefungovala. Servisní technik společnosti řekl, že modem nám zničilo přepětí v telefonní síti. Už přes týden jsme bez internetu i bez televize,“ řekla Deníku Jana z Plzně, která se podle rady operátora na informační lince vydala do prodejny společnosti modem reklamovat a vypůjčit si náhradní, aby služby, za které platí více než tisíc korun měsíčně, mohla dál využívat.

„Oběhla jsem všechny prodejny v Plzni a všude mi řekli stejnou věc, a to, že náhradní modemy už nemají, protože takových lidí na Plzeňsku, kterým bouřka zničila modem, je prý spousta,“ vysvětluje Plzeňanka. Tuto informaci potvrdil i vedoucí plzeňské prodejny O2. „Bohužel náhradní modemy jsme všechny už zapůjčili, ale měli bychom každým dnem dostat další,“ řekl. „Nám na prodejně řekli, že nejrychlejší způsob bude si nové zařízení za 1600 korun koupit,“ dodala Eva z Chotěšova, která také při bouřce o modem přišla.

Mluvčí společnosti Telefónica O2 Lucie Policarová potvrdila zvýšený nárůst reklamací. Pro zákazníky, kteří v osudnou noc při bouřce nechali telefon zapnutý v přípojce a vinou blesku přišli o rozvody i modem, má ale špatnou zprávu. „Reklamace těchto modemů bohužel nemůže být uznána, jelikož byly používány v rozporu se záručními podmínkami,“ uvedla.

Zákazníkům doporučuje obrátit se na pojišťovnu a vzniklou škodu řešit v rámci pojištění domácnosti. I tady ale čeká past.

„Pokud udeří blesk do rozvodné sítě a následné přepětí zničí spotřebiče nebo modem, náleží vám náhrada jen v případě, že k pojištění domácnosti máte sjednáno ještě připojištění právě pro případ přepětí,“ vysvětlil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Alternativní ochranou modemu při bouřce kromě vypojení ze zásuvky a telefonní přípojky je pořízení speciální ochrany proti přepětí. Zakoupit se dá přímo u operátora nebo v elektroprodejnách. Cena se pohybuje kolem 400-500 korun.

Co je přepětí?

Při blízkém úderu blesku vzniká ve všech vedeních přepětí až několik desítek tisíc voltů. Jsou jím ohrožena všechna kovová zařízení připojená do napájecích zásuvek (230 V), k telefonním linkám, počítačové síti, anténním svodům i k rozvodům kabelové televize, zvonkům apod.

Martina Němcová