„Zájem o Patton Memorial Pilsen se výrazně zvedá, také elektronická konverzace mezi veterány, jejich příbuznými a pamětníky osvobození ze Spojených států i z Evropy je značná," potvrzuje znalec válečné historie z výjimečného plzeňského muzea Ivan Rollinger.

Michal Kindl, hlavní organizátor tradičního Convoy of Liberty, slibuje v letošní koloně vojenské historické techniky a současné techniky české armády unikáty.

„V čele pojede deset obrněnců včetně asi osmi tanků," prohlásil Kindl s tím, že vévodit konvoji bude několik shermanů. „Diváci také uvidí celé pěší útvary vojska a další rozličné množství techniky," přiblížil Kindl. Do Plzně se v květnu podle něj chystají nadšenci z celého světa. „Počet vozidel v konvoji je letos omezen, protože prakticky přepůlí město a jsou obrovské problémy s městskou dopravou, sanitkami a hasiči," uvedl Kindl. Dodal, že všechny kluby proto omezí počty vozů a pošlou jen to nejlepší, co mají. Nad konvojem několikrát proletí grippeny.

Rozpočet letošních slavností je vyšší než jindy, celkem 7,5 milionu korun. Město poprvé požádá o grant, který na pořádání kulturních a vzdělávacích akcí vypisuje americká ambasáda.

Kromě konvoje a oblíbených vojenských kempů ve městě se lidé mohou těšit také na rekonstrukci příjezdu americké armády do Plzně v květnu 1945 a stavby amerického tábora, odhalení Pattonova pomníku na zrekonstruovaných terasách Velkého divadla nebo megakoncert skupiny Lynyrd Skynyrd.

V České republice to bude historicky první vystoupení této kultovní americké kapely hrající tzv. jižanský rock. Uskuteční se na ploché dráze na Borech a jako předkapela zazpívá Žlutý pes.