KVĚTEN

V Plzni byly zavedeny tzv. bezalkoholové zóny. Vyhláška zakazuje pití alkoholu na veřejných prostranstvích ve vybraných lokalitách, patří sem mj. nejen centrum města, ale i náměstí Českých bratří, dále oblast U Ježíška podél břehů Radbuzy až k mostu Malostranská a také okolí OC Luna na Borech.

Zhruba v polovině byla v květnu stavba přeložky frekventované silnice I/27 Šlovice–Přeštice. Nový úsek silnice bude dlouhý 6,1 km, naváže na hotový přivaděč Plzeň-Litice – Šlovice a povede až k Přešticím. Zároveň vyřeší obchvat Horní Lukavice, kde by se tak měl snížit provoz, před zahájením stavby obcí projelo dvacet tisíc aut denně, podstatnou část tvořily kamiony. Na úseku vzniknou dvě mimoúrovňové křižovatky, pět mostů a tři protihlukové valy. Stavba by měla být dokončena v březnu 2024.

4. května se definitivně uzavřel osud ikonické chaloupky na mostním pilíři v řece Radbuze u Chotěšova na Plzeňsku, za níž v posledních letech jezdily davy turistů. Nepoužívaný, načerno postavený srub shořel poté, co ho zapálili filmaři. Záběry se objeví ve filmu Citlivý člověk, který vzniká podle knihy Jáchyma Topola.

Po dvou letech poznamenaných pandemií koronaviru se letošní Slavnosti svobody v Plzni konaly se vší parádou. Na oslavách 5. až 8. května byli opět přítomni i někteří američtí a belgičtí veteráni, kteří se podíleli na osvobozování západních Čech v květnu 1945. Součástí programu byl znovu i populární průjezd kolony vojenských historických vozidel Convoy of Liberty Klatovskou třídou.

Zámek v obci Mokrosuky na Klatovsku otevřel první květnový víkend poprvé své brány. Návštěvníci si tak mohli poprvé prohlédnout muzeum historického šermu, které tam pět let vznikalo. V roce 2008 koupil zámek Jan Jelínek, bývalý šermíř, mistr kovář a mečíř, a postupně ho se svými syny rekonstruuje.

Fotbalisté plzeňské Viktorie získali mistrovský titul. Od roku 2011, kdy se radovali poprvé, je už šestý. Viktoriáni poté prošli předkoly Ligy mistrů do hlavní fáze elitní soutěže. Los jim přiřkl skupinu smrti (Bayern Mnichov, FC Barcelona a Inter Milán), z níž po šesti prohrách nepostoupili.

Šumava má od května svůj komiks, který ukáže její historii i slavné osobnosti. Kniha Příběhy ze Šumavy v komiksech (autor textu Radek Drahný a ilustrátor David Škodný) má lákavou formou seznámit mládež s minulostí i současností Šumavy.

Minikanál s divokou vodou se otevřel koncem května v plzeňských Doudlevcích. Vyrostl na výpusti malé vodní elektrárny. Vodáci tu mohou jezdit různé kombinace vracáků, vln a válců. Kanál má být v provozu na přechodnou dobu, než se otevře velký areál u Sulkova. Tam je v plánu stavba plnohodnotného kanálu pro všechny sporty na divoké vodě, záchranáře a hasiče.

ČERVEN

Cenu 1. června v Plzni převzal římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský Václav Malý. Předána mu byla při slavnostním zasedání zastupitelstva, konaném na počest 1. června 1953, kdy Plzeňané masově protestovali proti měnové reformě. Tehdy šlo o první vystoupení proti komunistickému režimu v Československu. Václav Malý byl v Plzni v letech 1977 a 1978 kaplanem na zdejším arciděkanství a administrátorem farnosti v Liticích.

Po více než sto letech se začátkem června vrátila na věž kostela sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku kompletní sada zvonů. Ve sbírce mezi místními se za rok a půl vybrala částka dva miliony korun, potřebná k výrobě dvou nových a zrenovování pěti původních zvonů. Ve věži kostela bylo sedm zvonů naposledy před první světovou válkou.

Asi nejhorší možný dárek dostal známý plzeňský jachtař David Křížek ke svým padesátinám, které měl koncem června. Odvolací Vrchní soud v Praze mu totiž jen o dva dny později prodloužil pobyt za mřížemi o rok a půl. Celkem by tak měl za podvody strávit za mřížemi pět let, tedy pokud nebude podmíněně propuštěn.

Lvi berberští v plzeňské ZOO mají od konce června nový venkovní výběh. ZOO Plzeň jejich původní za 31 milionů přestavěla a vybudovala kolem nové expozice věnované Maroku a životu jeho obyvatel, Berberů. Lvům se zvětšil prostor výběhu z 800 na 1 400 metrů čtverečních. Návštěvníci mohou šelmy pozorovat z 26 metrů dlouhé vyhlídky s nízkou skleněnou stěnou.

ČERVENEC

V červenci se v Plzni točilo sociální drama Amerikánka. Snímek režiséra Viktora Tauše, který například natáčel film Sněženky a machři po 25 letech a je také známý jako divadelní režisér, vypráví příběh Emy, dívky, která se v osmi letech ocitá v dětském domově. Děj začíná v roce 1979 a diváka provede Eminým životem až do její dospělosti.

V Plzni-Bolevci vznikla vůbec první pumptracková dráha v Plzni. Dráhu tvoří dva vzájemně propojené okruhy s vlnkami a klopenkami. Součástí je také tzv. skill centrum, které tvoří překážková dráha pro cyklisty. Pumptrack lze projíždět na kole, koloběžce, skateboardu, ale třeba i na kolečkových bruslích. V kraji je pumptracková dráha např. v Břasích, Přešticích, Chlumčanech, Sušici nebo Železné Rudě.

Hradlový most u Modravy byl koncem července otevřen po úplné rekonstrukci, nyní je nově z modřínového dřeva. Práce na ikonickém mostě přes Vydru začaly v říjnu 2021 a byly původně naplánované do 30. června. Kvůli klimatickým podmínkám byl termín posunut.

SRPEN

Plzeň znovu rozšířila zóny placeného stání. Řidiči tak nově od 1. srpna platí za parkování na Petrohradě a od 1. září v centru města mezi Klatovskou, Tylovou, Kotkovou a Přemyslovou ulicí.

U letiště v Rokycanech havaroval 2. srpna větroň, narazil do osobního automobilu. Pilot utrpěl při nehodě smrtelné zranění. V autě cestovali dva dospělí se dvěma dětmi, všichni byli v pořádku.

Další tragická nehoda se stala jen o den později u Benešovic na Tachovsku. Nákladní vozidlo přejelo na dálnici D5 do protisměru a smetlo osobní vůz, v němž cestovala čtyřčlenná rodina. Na místě zemřel muž a dvě děti, žena byla převezena do nemocnice stejně jako řidič kamionu, který utrpěl lehčí zranění. Na vině byla prasklá pneumatika. O život přišli i řidiči při nehodě u Tymákova na Plzeňsku 16. srpna a u tunelu Valík u Plzně 27. srpna.

Vesnicí roku Plzeňského kraje se stal Kařez, porota ocenila vyvážený rozvoj a nadstandardní spolupráci s místními podnikateli a spolky. Žezlo Kařezští převzali kvůli covidu netradičně až po třech letech.

V létě byla dokončena úprava náměstí v Železné Rudě. Vzniklo v prostoru, který byl dlouhé roky místem hrůzy kvůli ruině bývalé kavárny Espresso. Nyní si tam mohou lidé posedět, scházet se a velmi lákavá je fontána.