Ujít si ho nenechal ani Miloslav Stava z Chotěšova. Civilní profesí konstruktér, který tu prezentoval hodiny psané životem. „Používám masivní dřevo, často v kombinaci s kovem. A ciferník obsahuje zpravidla významná data zákazníků. Narození rodičů, sourozenců nebo dětí,“ sdělil mladý muž, kterému každý kus trvá vyrobit podle náročnosti zhruba měsíc. Pozornost kolemjdoucích poutal i obří ukazatel času v zeleném provedení: „Jde o hodně stabilizovaný mech a vytvořil jsem ho s myšlenkou dražby pro Kapku naděje. Ale ještě to musím s Vendulou Pizingerovou doladit,“ dodal obyvatel města na jihu Plzeňska.

Příležitost seznámit se a vyměnit si poznatky s dalšími koumáky využily desítky vystavovatelů. Od jednotlivců s na koleně vyrobeným robotem, producenty kosmetiky, foukaného skla až po významná vzdělávací centra. „Jsou tu třeba zastoupené hned tři fakulty Západočeské univerzity, a to strojírenství, elektrotechniky i designu. A při třetím ročníku opět nechybí ani hvězdáři se speciálním pořadem o sledování nebeských těles,“ konstatovala za organizátory Anička Nebeská a stala se průvodkyní po zákoutích s elektronickými a technologickými vychytávkami, řemesly, 3D tiskem nebo udržitelnými projekty. Nepřehlédnutelná se svými pokusy byla i skupinka děvčat ze zbirožské devítiletky. Celkově šlo o třicet makerů, kteří se chtěli a mohli pochlubit. Na ryze nekomerční bázi, ale s cílem ukázat světu, že i doma v garáži můžu vytvořit něco výjimečného!

Fotbalisté Viktorie Plzeň po zisku šestého mistrovského titulu zamířili s pohárem za fanoušky do centra Plzně. Na náměstí Republiky se na oslavě sešlo několik tisíc fotbalových příznivců.
Podívejte se: Viktoriáni i fanoušci slavili titul v ulicích Plzně pozdě do noci

Maker Faire má kořeny v San Franciscu. Koncept pak převzala i řada zemí v Evropě, českou republiku nevyjímajíc. „Začínali jsme v Praze, kde jde o obří veletrh, a obdobně je na tom Brno. Přibrzdila nás nucená covidová pauza, ale ani Plzeň na tom není se zájmem vystavovatelů a příchozích špatně,“ vyjádřila se Nebeská s tím, že snem nadšenců je vznik stálého střediska pro kutily v každém krajském městě.