Dlouholetý sociální demokrat zatím říká, že právě na peníze v jeho resortu se zatím sahat nebude. Řeší aktuální situaci bezdomovců v krutých mrazech, má plán pro městské byty, bojuje pro zapojení nezaměstnaných Romů, nelíbí se mu přemrštěné smluvní pokuty. Deníku poskytl Jiří Kuthan zajímavý rozhovor.

Bude v letošním roce dost peněz na sociální služby?
Doba je opravdu zlá. Dostal jsem ale slib, že při snižování rozpočtu města bude sociální oblast poslední, kde se bude škrtat.

A budou se některé služby rušit?
Zatím to vypadá, že bychom nemuseli nic omezovat. Pochopitelně záleží na tom, jestli ministr Kalousek neprosadí jiné rozpočtové určení daní. To by znamenalo pro město ztrátu 900 milionů korun, což by byla katastrofa.

Co by se dělo potom?
Třeba domovů se zvláštním určením by se to nedotklo, tam není příspěvek města tak podstatný. Musely by se ale omezit příspěvky pro neziskové organizace. Ve třetím měsíci se na rozpočet znovu podíváme, kromě Kalouskova návrhu ho totiž ohrožuje také výběr daní. Současnou situaci ale nelze zužovat pouze na sociální služby nebo na bezdomovce. Mám obavu, že vidíme jen špičku ledovce.

Kdo je tedy pod hladinou?
Je to širší problém, nevidíme na spoustu lidí, hlavně seniory, kteří musí zoufale šetřit, řada z nich ani netopí.

Přesto, co ti nejviditelnější – lidé bez střechy nad hlavou, bezdomovci?
Podle nejčerstvějších informací je Domov sv. Františka (jediná městská noclehárna) už přeplněný. První lidé se stěhují do ubytoven. Ze středy na čtvrtek tam šlo 15 lidí. Máme tímto způsobem nasmlouvané čtyři soukromé ubytovny, kam v případě nouze takové lidi přemístíme. Ta situace není v těchto mrazech pro bezdomovce lehká, všechny objekty jsou zavřené, včetně nádraží. Řada z nich ale jakoukoliv pomoc odmítá. My pak nemáme možnost je před mrazy uchránit.

Takže se nedá takovým lidem zabránit před sebepoškozováním?
Obecně je problém bezdomovců v tom, že se neřeší komplexně. Můj odhad je, že zhruba třetina z nich má psychiatrickou diagnózu, včetně alkoholiků, kteří mají řadu psychóz. Zatím se o ně starají charitativní organizace s omezenými možnostmi a pravomocemi. Takoví lidé by se měli léčit. Někdy si kladu otázku , kam až s tzv. svobodou zajdeme. Ta by měla v tomto případě mít hranici, za ní by mělo být léčení. Nemohu se smířit s desítkami lidí, které vlastně sbíráme z ulic.

A co ti další?
Myslím, že minimálně další třetina lidí se dostala na ulici kvůli shodě událostí, náhod – rozvedli se, ztratili práci, mají první dluhy. Těm by se mělo včas pomoct, dokud nepřejmou zásady těch ostatních. Část z nich má na svědomí stát, vždyť nájemné je srovnatelné s Německem, přitom mzdy jsou nesrovnatelné.

V tom není ale bez viny ani město. Co třeba smluvní pokuty a honoráře advokátů při černé jízdě ve veřejné dopravě?
Smluvní pokuty mě trápí, takovou politiku by město dělat nemělo. I proto jsem rád, že se nám povedlo v těchto dnech snížit základní pokuty v MHD, hlavně pro mládež. U mladistvých budou nově informováni rodiče, že jejich dítě jelo načerno. Navíc by se měly zavést předžalobní upomínky, aby měli všichni ještě jednu možnost zaplatit pokutu bez skokového navýšení. Platnost těchto opatření by měla nastat velmi brzy.

Ještě zpátky k poslední třetině bezdomovců…
Ta poslední třetina lidí, to jsou relativně mladí lidé, plní sil. To je celoevropský problém – lidé programově nepracující, příživníci, kteří bývají často agresivní, peníze si vynucují na starších, slabších lidech. U nich je potřeba nekompromisní postoj. Budu hledat cestu, jak se této svoloče zbavit.

V Plzni poskočila o pár desetin procenta nezaměstnanost, zároveň skokově ubylo volných pracovních míst. Může město pomoci?
Situaci pravidelně monitorujeme. Příkladem by mohl být Most, kde u stavebních zakázek města je závazek pro zhotovitele zaměstnat alespoň 10 procent místních nezaměstnaných.

Další, zatím neúspěšná – protože máme dlouhé smlouvy – snaha směřuje na úklid. Rád bych jednu firmu vyčlenil, to je zase inspirováno českokrumlovskou radnicí, na úklid centra. Tam by se mělo uklízet šetrně, bez mechanizace, což by byla šance pro nějakou menší firmu bez většího zázemí. Rád bych tam viděl třeba Romy vlastněnou firmu. Právě řada Romů ztratila práci v posledním půlroce. Vím přitom, že zdejší Romové zájem mají.

Další bolestivá oblast, bydlení. Město prodalo hodně bytů, nyní jich má jen kolem tří tisíc, navíc často zbytečně velkých přes 90 čtverečních metrů. Co s tím?
Byty, to je další zoufalá situace. Město vlastnilo dokonce původně 12 tisíc bytů. Pak velkou část prodalo pod cenou. Ukázalo se, že to bylo krátkozraké rozhodnutí. Nyní je přitom obecní nájemné téměř stejné jako komerční a Plzeň by tak měla dost peněz na jejich opravu. Nyní jsme přijali alespoň rozhodnutí, že veškeré nájemné se bude reinvestovat do bytového fondu – na opravy, výstavbu či odkup bytů 1+ 1, těch je zoufalý nedostatek.

Co s velkými byty nad 90 čtverečních metrů?
Velké byty máme snahu prodat. V nich často uvízli staří osamělí lidé. Byt je přitom prakticky nevyměnitelný. Movitější lidé by si přitom takové byty mohli proměnit na rezidence. Zájem o ně ale zatím není velký.

A navýší město počet městských bytů?
V tomto stadiu nahradíme velké byty za stejný počet malých bytů.

Jak to bude vypadat na Jateční, tam je přece hodně zatlučených bytů?
Jateční by se měla zbořit. Pamatuju si, že dřívější místostarosta obvodu Mudra dokázal sehnat peníze na rekonstrukci tohoto domu a po pár měsících to tam bylo zničené.. Je to důsledek toho, že se tam vytvořilo ghetto.

Ghetta se ale tvoří v podstatě samovolně. Dá se tomu vůbec zabránit?
Já nesouhlasím s názorem, že města jsou v tom nevinně. Když se dá byt rodině, tak město nesmí dopustit, aby tam za chvíli žilo 20 lidí, aby třeba půl roku neplatili nájem. Benevolentní přístup se nakonec obrátí proti nájemníkům. Když se situace neřeší hned, dostanou se do problémů, které nejsou schopni řešit, někdy až doživotně.

Co vás ještě tíží jako radního pro sociální záležitosti?
Velký problém je to, že lidé se na jedné straně dožívají vyššího věku, přitom nemoci zůstávají nebo přibývají – hlavně demence. To pak zaměstnává celé rodiny. Pro tyto lidi chybí zoufale místa. To je problém, se kterým se v blízké budoucnosti musí Plzeň vypořádat. A nejen ona.