„Vydali jsme k ní souhlasné stanovisko. Jde o někdejší výrobny páry a také kotelnu, což jsou objekty, které nemají žádnou hodnotu,“ potvrdil šéf městských památkářů Petr Marovič.

Zchátralé lázně chce přitom Cardoselli prodat. Už několik měsíců je nabízí potenciálním zájemcům karlovarská realitní kancelář, zatím ale kupce nenašla. „Obeslali jsme několik developerů a nabídli lázně k odkoupení také investorovi budoucího obchodního centra v sousedství,“ potvrdil Martin Lojda z realitní kanceláře Loyd Reality. Odmítl potvrdit také cenu, za kterou jsou k mání. Mluví se až o 150 milionech korun, ale podle makléře není tato částka příliš podstatná vzhledem k nutné investici, kterou by pak budova potřebovala. „Tu odhaduji na 500 až 700 milionů korun,“ uvedl makléř.

Plzeňský architekt Jan Soukup, který pro italského podnikatele zpracovával projekt přestavby lázní na hotel s wellnes službami, potvrdil, že přestavba lázní už měla platné územní rozhodnutí, stavět se ale nebude. „Stavba sousední Arény je jedním z důvodů,“ řekl Soukup s tím, že majitel měl obavy z možné konkurence.

Lojda míní, že právě stavba nového nákupního centra by ale mohla být pro lázně šancí, jak budovu znovu uvést do života. „Kdyby se obě stavby spojily, nekonkurovaly by si,“ podotkl Lojda. Společnost Amádeus, která chce na místě Inwestu nákupní komplex s prostory pro kulturu, odpočinek, byty či sport postavit, ale na nabídku podle něj nereagovala. Zástupce firmy Amádeus Jan Piskáček Deníku potvrdil, že společnost neplánuje žádné spojení svého projektu se sousedním objektem lázní na Denisově nábřeží. „V plánu není ani vlastnický vstup nebo jakákoliv jiná investice do objektu lázní,“ uvedl Piskáček.

Lázně s pětadvacetimetrovým a památkově chráněným bazénem z třicátých let minulého století mají na Denisově nábřeží už léta zabedněná okna i dveře.

Lázně Plzeňané využívali zhruba do konce 90. let 20. století, kdy byly v majetku města. Radnice však o objekt přišla za primátorování Zdeňka Proska nevýhodnou transakcí v roce 1995. Tehdy zastupitelé rozhodli, že lázně vloží jako nepeněžitý vklad do společnosti Inwest Shop. Jenže firma o tři roky později zkrachovala a budovu získala právě společnost Amádeus. V době, kdy se město lázní zbavovalo, měly hodnotu zhruba 15–18 milionů korun.

Amádeus s budovou nic podnikal a neopravil ji. V roce 2006 chtěl lázně znovu odprodat městu, jenže to radnice odmítla vzhledem k vysoké finanční náročnosti. Tehdy šlo o částku 24 milionů korun za budovu plus přibližně 300 milionů korun nutných na rekonstrukci. Amádeus později lázně prodal italské společnosti, která je teď nabízí opět k prodeji.

Realitní makléři se vesměs shodují na tom, že za cenu zhruba 150 milionů korun, o níž se mluví, je objekt neprodejný a chátrající lázně budou lidem v centru Plzně na očích zřejmě ještě dlouho. „Nehrozí však, že by budova spadla,“ míní šéf plzeňských památkářů Petr Marovič s tím, že dům je konstrukčně velice stabilní a majitel zajišťuje nejnutnější údržbu. Například nechal opravit střechu a opravil okapy a žlaby.