Co říkáte zamítavému stanovisku lékařů ve výpovědi na vaši nabídku?
Nemám slov. Nevím už co jiného dělat. Nemohu mluvit jednotlivě s každým lékařem v nemocnici zvlášť, je jich tam 820. U některých z nich mám pocit, že jim jde jen o peníze, že mysleli, že jim přidám ještě více. Do tarifní složky ale už víc nemohu.

Lékaři hovoří o solidaritě s kolegy z malých, krajských nemocnic. Že když si nabízené peníze nyní vezmou, budou za jidáše…
Já to ale nechápu. Proč chtějí mít stejné podmínky s lékaři, kteří pracují pětkrát méně než oni. Gynekologové u nás při svém vytížení nebudou přece brát stejně jako gynekologové v Klatovech. Je logické, že si zaslouží dostat víc.

Mluvila jste o tom s lékaři? Co vám na to řekli?
Neuměli mi odpovědět. Prý je to věcí managementu. To je přece nesmysl. Gynekolog v Klatovech se stará o pouhých 15 procent, fakultní nemocnice zajišťuje péči pro 75 procent obyvatel kraje. Prostě nemají stejné podmínky.

Lékařům jde ale o navýšení pevných tarifních složek. Až přestane v roce 2013 platit výjimka EU z přesčasů a nebudou je ze zákona moci vykonávat, vydělají si za tak stále velmi zodpovědnou a náročnou práci polovinu platu, co nyní.
Já jsem jim ale nabídla navýšení do tarifní složky. Pokud tedy lékař měl 20 tisíc hrubého v základu, dostal by například 28 tisíc. A že pokud nebude dělat přesčasy, vydělá si méně? To je přece logické. To je, jako kdybyste chtěla mít stále stejné peníze, a řekla, že budete do práce chodit ale už jen obden.

Také se jim jedná o celkovou reformu zdravotnictví…
Tak ať ale navrhnou, co tedy chtějí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger jim už návrhy udělal, a oni s nimi nesouhlasí, musí tedy jasně sepsat, co přesně chtějí. Nikdo nenavrhuje nějakou koncepci. Takhle může ministr navrhnout cokoliv, a zase se jim to nebude líbit. V tomto směru se ze strany lékařů nic neděje na lokální ani státní úrovni.

Budete s lékaři ještě jednat?
Určitě budu, jde mi zejména o gynekology a neonatology, protože bez těch se prostě v Plzeňském kraji neobejdeme. Paradoxně doplácím na to, že jsem už reformu zahájila a zredukovala počet lůžek. Centralizovala jsem a tím zlevnila péči. Nyní máme 75procentní obloženost, a když nám pak oddělení vypadne, znamená to ohrožení hned pro dva kraje najednou. Potřebuji znát rozhodnutí lékařů, zda stáhnou nebo nestáhnou výpovědi do pondělí. Pokud výpovědi nestáhnou a my se budeme muset rozhodovat pro řešení typu, že děti budeme vojenskými vrtulníky transportovat jinam, musí se to připravit. A pokud lékaři na poslední chvíli řeknou, že si to rozmysleli, a vrátí se, bude to sice dobře, ale vynaložené úsilí i finanční ztráty budou obrovské.

Váš původní termín byl do dneška. Proč se posunul?
Žádal o to primář neurologie. S výpověďmi lékařů jsem jim totiž nařídila, aby si vybrali dovolené, a tak nejsou nyní v zaměstnání. Pondělí je poslední termín, pak už se musí připravit krizový plán.