„Pro kandidaturu odvedla spoustu práce. Naše názory na směřování projektu jsou ale různé,“ uvedl Froyda, který ve vedení společnosti Plzeň 2015 před nedávnem nahradil Milana Svobodu. Konkrétní důvody, proč Kreuzmannová končí, ale sdělit nechtěl.

„Tomáš Froyda podle mě pouze splnil zadání, kvůli kterému byl do funkce bez výběrového řízení dosazen,“ okomentovala rozhodnutí Kreuzmannová.

Problém je prý v tom, že Plzeň se nechystá překročit regionální rozměr titul. „Myslím, že je to nepochopení celého projektu. U ostatních měst byli ve správní radě experti z národních i zahraničních institucí. Tady jsou všichni vázáni na region,“ sděluje Kreuzmannová. Podle ní by měla být přesně stanovená úloha města i obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015, což prý zatím nefunguje.

„Město by mělo spolupracovat s odborníky z Evropské komise i Ministerstva kultury. Může se totiž stát, že se nenaplní vize, kterou kandidátský tým vypracoval,“ dodává.

Jméno toho, kdo Kreuzmannovou ve funkci nejspíše vystřídá, sdělí Froyda správní radě dnes. Kdo se uměleckým šéfem opravdu stane, by mělo být jasné do konce příštího týdne.

„Myslím, že odchod Yvony Kreuzmannové zásadně nezmění směřování společnosti Plzeň 2015. Celý projekt už je totiž dostatečně nasměrovaný a naprogramovaný,“ tvrdí Marcela Krejsová, předsedkyně správní rady. Odvolání umělecké manažerky novým ředitelem komentovala lapidárně. „Správní rada rozhodnutí Tomáše Froydy podpořila, konstatovala, že je plně v jeho kompetenci,“ dodala trochu alibisticky.

Odchod výrazné osobnosti, která šéfuje například festivalu Tanec Praha, nemusí být podle Krejsové ale definitivní. „Yvona sama přiznala, že je hodně unavená. Myslím, že je naděje, aby se po nějakém čase otevřel prostor pro spolupráci,“ říká předsedkyně správní rady.

Budoucí spolupráci nevylučuje ani dnes už bývalá umělecká manažerka. „Správní radě jsem sdělila, za jakých okolností by spolupráce mohla pokračovat. Teď si dám nějaký čas na načerpání nové energie,“ doplňuje Kreuzmannová.

Při představování nového uměleckého šéfa, který Kreuzmannovou nahradí, chce společnost předvést i další ´novinky´. „Půjde především o představení nového vizuálního stylu včetně grafiky,“ dodává Krejsová. Na včerejším zasedání byl i plzeňský primátor Martin Baxa. K zemětřesení ve společnosti se ale nechtěl vyjadřovat. „Rozhodnutí jsou plně v kompetenci správní rady, potažmo jejího ředitele,“ poznamenal.