Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura jede na čtyřletky, sport zatím ne

PLZEŇ - Kulturní scéna se ve městě postupně přeorientovala na čtyřleté granty, sportovní činnost podporuje radnice nadále krátkodobými dotacemi nebo jednorázovými finančními injekcemi na větší akce.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Sport i kultura v Plzni bojují o podporu z městské kasy. Kulturní scéna se ve městě postupně přeorientovala na čtyřleté granty, sportovní činnost podporuje radnice nadále krátkodobými dotacemi nebo jednorázovými finančními injekcemi na větší akce.

Kultura na čtyři roky

Oblíbené plzeňské festivaly, například Finále, Smetanovské dny či Mezinárodní festival Divadlo Plzeň mají na příští tři roky vystaráno. Město jim totiž vloni schválilo čtyřleté mnohamilionové granty z městské kasy, o něž museli pořadatelé dřív žádat každoročně. „Podporu získali poté, co dokázali představit čtyřletou ucelenou koncepci svých akcí,“ potvrdila náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Marcela Krejsová (ODS).

Jistota čtyř

Město si „chrání“ čtyři sportoviště, která by měla sloužit z velké části veřejnosti, v samotném statutu města. Jedná se o fotbalový stadion ve Štruncových sadech, plavecký bazén na Slovanech, zimní stadion na Doudlevecké třídě a Městskou halu Lokomotivy. Ty mají jistotu, že na provoz a potřebné investice poskytne město peníze. Ostatní musí bojovat o granty. „Na provoz sportovních klubů jsme uvolnili 13,2 milionu korun, příští týden se městská rada bude zabývat rozdělením 15 milionů korun na rekonstrukci sportovišť,“ prozrazuje náměstkyně primátora pro tělovýchovu a školství Petra Fischerová.

Podporují filmy i koncerty

Nejvíc peněz, 19 milionů korun, získala společnost Dominik Centrum na filmový festival Finále a hudební Smetanovské dny. Dominik Centrum usiloval i o čtyřletý grant na pořádání festivalu Na ulici, o finanční injekci ale musí v tomto případě žádat město každoročně a pokaždé musí znovu do tendru.

Čtyřletou podporu však získal vloni Mezinárodní festival Divadlo Plzeň a radnice mu věnovala 12 milionů korun. Devíti miliony podpořila také výtvarníky prostřednictvím Galerie města Plzně, milion korun dostal například Jazz bez hranic. Další peníze město rozdává kulturním institucím i v jednoletých grantech. „V Plzni se pořád něco děje, stojíme si v tomto směru velmi dobře,“ tvrdí zastupitelka za ODS Miloslava Šlajsová. Město bude aspirovat i na titul Plzeň evropské hlavní město kultury 2015, rozhodlo už o stavbě dalšího divadla a rozbíhají se jednání s krajem o stavbě západočeské galerie v centru.

Sady pro sportovce

Sportovně naladění Plzeňané zase mají slušné vyhlídky, že se budou prohánět v rekonstruovaných Štruncových sadech. „Sportovně relaxační centrum za 800 milionů korun je opravdu jedním z projektů Integrovaného plánu rozvoje, které město bude předkládat se žádostí o dotace. Když půjde všechno podle předpokladů, mohlo by se v roce 2010 začít s pracemi,“ vysvětluje šéf Útvaru koncepce evropských projektů Erich Beneš.

Fotbaloví fandové zase vzhlíží k možné výstavbě fotbalové arény. Pokud se radnice domluví s investorem, mělo by na Borských polích vyrůst velké multifunkční sportoviště s fotbalovým stadionem pro 15 až 20 tisíc diváků, akvaparkem a umělým třistametrovým svahem pro lyžaře.

Autor: Dana Veselá

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení