Podle primátora Martina Baxy (ODS) nemají radní problém s tím, jak má objekt vypadat, ale shoda nepadla v případě jeho dopravního napojení. „Zastupitelům představíme dvě varianty,“ uvedl Baxa.

Kde je problém? V tom, zda má být hlavní dopravní napojení Arény z Americké ulice, nebo z Denisova nábřeží od lázní a polikliniky.

Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) preferuje variantu, kdy by auta vjížděla buď z Americké třídy nebo druhým vjezdem z Denisova nábřeží a vyjížděla ven jen přes nábřeží do křižovatky U Jána. „S investorem jsme už předběžně jednali o spolufinancování rozšíření této křižovatky,“ uvedl Rund. Poukazuje i na to, že spolupodílet by se měli také investoři dalších stavebních akcí v tomto teritoriu. „Jde například o Tesco, které se chce rozšiřovat, o výstavbu nové budovy BCB (býv. Bohemia), o zónu kolem Komorního divadla a projektu bývalých Mlýnů a také o bytovou výstavbu v Pallově ulici,“ uvedl Rund.

Náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák (ČSSD) je však přesvědčen o lepší variantě, kterou preferuje. Podle něj by měla být na Americké třídě v prostoru u Pařížské ulice nová světelná křižovatka, ze které by se do objektu vjíždělo. Auta by měla používat ´vlastní menší okruh´, který by vedl přes Arénu a kolem někdejších lázní k policejní budově. „Dopravou by neměla být zatěžována Americká třída (pouze v úseku od nádraží k Pařížské), ani nábřeží,“ míní Šimák.

Radní se shodli na tom, že v novém objektu musí být zastoupeny kromě obchodu také služby, prostory pro veřejnost, sport či kulturu. „Ani jedna z oblastí nesmí přerůst 60 procent jiné. To byla jedna z hlavních připomínek architektů, že objekt v centru musí být polyfunkční,“ řekl Rund s tím, že ve směru k nábřeží mají vyrůst byty. Nová stavba také nesmí překročit svou výškou radnicí stanovený limit.
Stavba nového centra by měla začít příští rok na jaře. Investor, společnost Amádeus, už po dohodě s radnicí snížil počet parkovacích míst z 714 na přibližně 500.
Aktivisté, kteří jsou proti bourání Inwestu a stavbě nové Arény, vyčítají vedení Plzně hlavně to, že nevypsala na území mezi ulicemi Sirkovou, Americkou a Denisovým nábřežím včas architektonickou soutěž, což odhlasovalo už minulé zastupitelstvo. Současní radní zase odmítli změnit kvůli Aréně územní plán a spoléhají právě na regulační podmínky, podle nichž by měl investor stavět.
Rund připustil, že podmínky města ale investor dodržet stoprocentně nemusí, město mu je nemůže ´nařídit´. „Pak by ale riskoval zdlouhavý proces včetně odvolacích procedur nebo i soudní spory,“ připomněl Rund.