„Bydlím v Útušicích a kroniku u nás v obci dělám už více než čtyřicet let. Ani mi jí nechtěli tenkrát svěřit, vedení obce mělo pocit, že jsem byla na takovou činnost příliš mladá, bylo mi 24 let. Když jsem se dozvěděla, že kronikáře shánějí, běžela jsem co nejrychleji na úřad, aby mě nikdo nepředběhl. Byla jsem naivní, nikdo kromě mě se tenkrát ani nepřihlásil,“ směje se svému nadšení paní Kocourková.

Zápal pro kroniky ji ale nepustil dodnes. Proto, když ji starosta David Procházka před necelými dvěma lety oslovil se žádostí, zda by si nevzala na starost i kroniku centrálního plzeňského obvodu, neváhala. „Historie obvodu je pro nás velmi důležitá, proto jsem byl rád, že se paní Kocourková tohoto nelehkého úkolu ujala, a tak skvěle ho zvládla. Patří jí obrovský dík,“ říká starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

Děti v zimě pomáhají přežít ptáčkům
Děti v zimě myslí i na plná bříška ptáčků. Lojové kroužky sami vyrábí

Obdiv nad provedenou prací vyjádřil také 1. místostarosta třetího městského obvodu Pavel Šrámek. „Paní Kocourková zvládla doplnit chybějící materiály během opravdu krátké doby a informace jsou v kronice kompletní, nechybí žádná důležitá událost,“ chválí Pavel Šrámek.

Práce to ale rozhodně nebyla snadná. „Protože ta kronika byla uložená někde v archivu, kde se našla, bylo na zvážení, jestli jí mají uložit, nebo ji dopracovat a vést jí dál. Zvítězila druhá možnost,“ vysvětluje Anna Kocourková.

Chybějících třicet let svou pílí již doplnila. Pracovní království si zřídila v suterénu úřadu městského obvodu, protože domů se s tolika výstřižky prostě nevešla. „Začala jsem shánět materiály na podzim roku 2021. Když se mi podařilo vše dohledat, pustila jsem se do samotného zpracování,“ popisuje postup práce kronikářka.

Fotbalové hřiště v Plzni na Košutce je od divočáků zdevastované.
Divočáci vyhnali fotbalisty ze hřiště až do podzimu

Pokračovala tak, jak byla kronika vedena dříve, tedy formou výstřižků z novin. K tomu ale doplnila historické zajímavosti. Například k článku o dokončení rekonstrukce Měšťanské besedy zpracovala i její historii. „Přiznám se, že to nebyl snadný úkol a kolikrát jsem si říkala, k čemu jsem se to upsala. Jak mi ale práce ubíhala od ruky a kronika se postupně plnila, tak jsem byla šťastná. Ten výsledek za to stojí,“ dodává Anna Kocourková.

Nyní začíná další etapu kroniky centrálního plzeňského obvodu, už ale se současným datem, tedy rokem 2023.