Představitelé neziskových organizací HUMR a Člověk v tísni kritizují centrální plzeňský obvod za to, že sobotní pochod pravicových radikálů nerozpustil hned na jeho počátku nebo v průběhu. „Znaků, kvůli kterým mohl být rozpuštěn, byla celá řada. Nechápu, že to správní orgán neudělal. Představitele obvodu i pana starostu Strobacha jsme na to přímo před Plazou upozorňovali,“ vyjádřil se ředitel regionální pobočky organizace Člověk v tísni Tomáš Hirt. Podle něj už samotná pozvánka na akci zveřejněná na různých webových stránkách nesla prvky trestných činů. „Navíc projevy na náměstí napadající Židy byly jasně protizákonné,“ domnívá se Hirt.

Uznává, že když pochod prošel pod silnou policejní kontrolou, nevznikly žádné škody na majetku. „Škody na občanské společnosti jsou ale veliké. Čím více se podobné akce budou povolovat, tím snáze se Plzeň stane poutním místem neonacistů,“ podotkl Hirt. Sám podal kvůli pozvánkám na pochod trestní oznámení, policisté ho ale hned v pátek smetli ze stolu.

Podobný názor jako Hirt má i Radovan Kodera ze sdružení HUMR, které se zabývá lidskými právy. „Na náměstí zazněly výroky proti Izraeli, USA i městu a byly lživé. Napadána byla i Židovská obec. Pouze z rasových důvodů. Myslím si, že mělo dojít k zásahu, a shromáždění mělo být rozpuštěno už během projevů,“ domnívá se Kodera.

Starosta centrálního obvodu Jiří Strobach tvrdí, že na místě se pochod zakázat nedal. „My jsme pochod zakázali po jeho ohlášení a soud zákaz zrušil. Neuspěli ani ti, kteří podali trestní oznámení, takže jedinou možností bylo vydat další zákaz dnes přímo na místě. Ale jen v případě, že by byl porušen zákon. My jsme situaci velmi pečlivě sledovali, nepadla žádná hesla, která by tomu nasvědčovala. Pokud by se to stalo, zakročili bychom,“ vyjádřil se Strobach.

Svolavatel Pochodu proti Sionismu Tomáš Babka se vyjádřil, že policie měla naopak zasáhnout proti lidem, kteří přišli proti pochodu protestovat. „Jejich shromáždění bylo nezákonné,“ myslí si.