Uzamčená vrata s ostnatým drátem uprostřed cesty mezi zahradami. To je jablko sváru mezi dvěma skupinami křimických chatařů. Jedni vrata chtějí, druzí se kvůli nim nemohou dostat na své pozemky.

Kvůli sporu svolal setkání znesvářených stran starosta Křimic Petr Otásek. Rozvinula se mezi nimi bouřlivá diskuse.

„Vrata by na cestě být neměla. Neprojede tam auto, ale neprojdou tudy ani pěší. Je to veřejně přístupná komunikace, která musí být otevřena pro všechny,“ říká skupina zastánců volného průjezdu.

Za lidi, kterým vrata vyhovují, vystupuje Ivana Smolíková. „Vrata prosazujeme, protože nechceme, aby cestou chodili a jezdili cizí lidé, kteří tam nemají co dělat,“ prohlásila.

Křimický starosta chce, aby se lidé rozumně dohodli. „Je to těžké. Stavební odbor našeho úřadu vrata vlastně legalizoval, protože vydal špatné rozhodnutí. Co se týče řešení sporu, vyčerpali jsme všechny možnosti vstřícnosti a slušnosti. Nakonec jsme se ale dohodli, že by bylo možné vrata nahradit uzamykatelnou závorou,“ vysvětlil Otásek s tím, že klíče od ní by měli všichni chataři, hasiči a klíč by byl také na místním úřadě.

Lidé, kteří jsou pro to, aby vrata zůstala, se mají do týdne rozhodnout, zda přistoupí na variantu se závorou. Jejich odpůrci by ji prý také přijali.

Pokud se znesvářené strany nedohodnou jinak, věc vyřeší zřejmě až rozhodnutí soudu ve věci žaloby, kterou Smolíková podala na rozhodnutí křimického úřadu, ve kterém je nařízeno vrata odstranit.