„Mladíci už vyhrožovali i zapálením domu. Lidé říkají, že se raději odstěhují,” přibližuje vypjatou atmosféru starosta Křimic Petr Otásek.

„Mládežníci okolo sebe plivou, odhazují nedopalky a močí nám na domy,“ tvrdí jeden z křimických starousedlíků, kterého Deník oslovil. Jméno však zveřejnit odmítá. „Mám ho na zvonku, pomstili by se mi,” vysvětluje. Stejně argumentuje i starší žena ze sousedství. „Pořád musím přeskakovat plivance. Jakmile jsem dětem šla domlouvat, byly drzé a arogantní. Nejhorší je to před začátkem výuky a o velké přestávce,” popisuje.

Podle křimického starosty byly už vyčerpány všechny možnosti, které by vyostřenou situaci uklidnily. „Jednal jsem s ředitelem i s jeho zástupcem. Mluvil jsem s policií. Bezvýsledně,” popisuje Petr Otásek, který považuje za největší problém to, že škola nedovolí studentům pohybovat se o přestávkách ve svém areálu. Skupinky teenagerů tak vyráží do ulic.

„Ze zákona volný pohyb v areálu povolit nemůžeme. Studenti totiž nesmí kouřit na území školy,” hájí se ředitel Střední průmyslové školy dopravní Jiří Svoboda. Nepřímo tak přiznává fakt, že děti volno tráví s cigaretou v ruce. „Studenti sice nesmí o vyučování opustit školu, ale hodně z nich má třeba volnou hodinu nebo se scházejí po vyučování. Navíc nepořádek dělá i mládež z místního sídliště,” upozorňuje Svoboda. A zcela bez viny podle něj nejsou ani usedlíci. „Dostalo se to do nějaké formy schválností. Jednomu ze studentů teď někdo dokonce přejel tašku autem,” podotýká ředitel.

Jenže podle starosty mladíci schválně provokují. „Vědí, že jsou na veřejném prostranství, kde se jim nic kromě pokuty nemůže stát,” konstatuje Otásek. „Policie několikrát přijela a dala jim stovku pokutu. Když odjeli, chlapci se zasmáli a pokračovali v zábavě,” popisuje běžnou praxi žena bydlící nedaleko školy.

Starosta vidí možné řešení v mimoškolních aktivitách, které by středoškoláky zabavily. „Areál je velký, mohl by se využít jako sportoviště,” tvrdí. Ředitel nesouhlasí. „Nemůžeme studenty nutit do aktivit v jejich volnu. Ale budeme se snažit, aby se situace vyřešila,” slibuje Svoboda.