S dopravními komplikacemi se od včerejšího rána potýkají řidiči v plzeňské městské části Křimice. Stavaři zde totiž zcela uzavřeli hlavní tah z Plzně na Stříbro. Důvodem je výstavba kruhového objezdu u hotelu York. Ta potrvá tři měsíce.

Řidiči osobních aut se musí Křimicemi motat objízdnou trasou. Upozorňuje na ni ze všech směrů dopravní značení. „Značky jsou i ve všech okolních vesnicích. Řidiče, kteří jedou od Plzně, značky odvedou na ulici Průkopníků, pak pojedou Kozolupskou ulicí, dají se do Žitné a pak dál na Stříbro," uvedl starosta Křimic Petr Otásek. Pro náklaďáky je objížďka komplikovanější.

Podle starosty projede Křimicemi denně na 12 tisíc motoristů, z čehož zhruba deset procent připadá na nákladní automobily. Dá se tedy očekávat, že objížďku bude využívat více než deset tisíc řidičů osobních aut denně. „Ano, na tu objížďku je to velký nápor a chápu, že zdejší obyvatelé z toho nebudou moc nadšení, ale všichni tady víme, že se to udělat musí," řekl starosta.

Už včera ráno však v Křimicích nastaly s uzavírkou problémy. Řidiči byli zmatení a řada z nich vjela do zákazu, kde je poměrně hluboko vyfrézovaná silnice. Dopravu zde během dopoledne museli koordinovat policisté.

Hotel se bojí o tržby, benzinka nikoliv

A co mají dělat majitelé nemovitostí, které se nacházejí přímo v uzavírce? Podle křimického starosty se nemusí bát, že by se k nim nedostali. V hotelu York, který se nachází přímo v uzavřené křižovatce, však mají z uzavírky těžkou hlavu. „Samozřejmě, že tím budeme trpět a přijdeme o peníze. Máme slíbeno, že bude zajištěný příjezd pro hotel, ale zatím nevíme, jak to bude, máme nasmlouvané autobusy, lidé k nám jezdí na obědy, takže uvidíme. Máme zde pětadvacet zaměstnanců, a jestliže nebudeme vydělávat, bude to problém. Tři měsíce jsou dlouhá doba," sdělil Deníku spolumajitel hotelu Jaroslav Pavel. „Samozřejmě vyvěsíme cedule, že pro hotel York je vjezd povolen," dodal Pavel.

Uzavírka naopak vrásky nedělá přilehlé benzince Michal´s tank. „Nebojím se, že by k nám lidé přestali jezdit, protože ta objížďka přes ty tři ulice je opravdu bez problémů. Je tak na dvě tři minuty, takže, kdo pojede tím směrem, stejně pojede tudy. Řidiči by to mohli objet přes Myslinku, ale to je dle mého názoru otázka tak půl hodiny, což je velká ztráta času," řekl majitel benzinky Michal Macháček.

Stavba nové křižovatky vyjde na téměř 17 milionů Kč bez DPH. Její součástí je nejen výstavba kruhového objezdu, ale i obnova kanalizací, chodníků a osvětlení. „Křižovatka je také podle policie tou nejrizikovější na trase Plzeň – Stříbro, takže teď bude bezpečnější," doplnil starosta.