Odborníci na módní trendy radí: dopřejte si letos hru na luxus a zkuste připravit Vánoce, kdy méně bude znamenat více. Potřebovat budete živý stromek a ozdoby v pastelových nebo pudrových barvách doplněných zlatou, křišťálovou, stříbrnou a bílou. „Trendem jsou něžné tlumené barvy, vede starorůžová," usmívá se Marcela Fialová z krámku s dekoracemi v Sedláčkově ulici. Naopak zapovězené jsou letos výrazné až křiklavé barvy známé z minulých let a to včetně červené, temně fialové nebo tmavě modré.

Právě v těchto dnech se už začíná s přípravou adventních věnců. S pomocí věnce se čtyřmi svícemi se totiž odpočítávají čtyři adventní týdny. Letošní první adventní neděle připadá na 27. listopad, kdy se na náměstí Republiky v Plzni rozzáří v 18 hodin vánoční strom. Bude to třináctimetrová douglaska tisolistá, která vyrostla v zahradě bývalé radobyčické školky, dnes charitního Domu svaté Zdislavy pro matky v nouzi. Na náměstí bude usazena už za týden.

Tradiční adventní věnec má kruhový tvar, který má symbolizovat cestu slunce a věčnost a je v červených a zelených barvách. Současné věnce ale dávno nesvazuje tradice, záleží na každém, nakolik se nechá ovlivnit novými dekoracemi. Měl by ale ladit s výzdobou v bytě i se stromečkem a doporučuje se kombinace jen dvou barev, aby nebyl přeplácaný. I tady letos móda velí použít pastelové barvy. Vede bílá v kombinaci s mátově nebo pistáciově zelenkavou.

Dekorace ze zoo

Pokud se nechcete spokojit s věncem z obchodu, zkuste si ho vyrobit sami. Například zoologická zahrada pořádá každoročně adventní dílny na statku Lüftnerka, letos je otevře 26. listopadu. Rukodělný jarmark se zdobením perníčků a výrobou cukroví i ozdob se bude konat také 3. prosince v bolevecké sokolovně.

Pokud nestačíte nic vyrobit, vydejte se na prodejní vánoční výstavu od 17. do 19. listopadu do kláštera v Plasích. Najdete tu řadu vánočních dekorací, adventních věnců, bytových doplňků, dárků, ozdob i keramiky.