Titul máme potvrzený. Co bude následovat?
Teď se nacházíme v procesu strategického plánování. Ten je velmi složitý a vyžádá si několik měsíců. Doufám, že do osmého září, kdy se koná fórum pro kulturní Plzeň, už budeme schopni k veřejné diskuzi předložit to, jak si tento složitý proces představujeme. Zároveň se těším na Den Meliny Mercouri, kdy budeme moci na uzavřené Americké třídě společně se studenty oslavit zisk titulu ve velkém.

Co bude náplní fóra?
Největší potenciál Plzně je v lidech. Chceme přirozeným procesem vtáhnout veřejnost do dění. Den Evropy ukázal, že zájem veřejnosti roste. Účast na konferenci byla velká. Chceme na to navázat. Věnovat se především tématům, která občany nejvíce zajímají. Fórum věnujeme čistě Plzni a regionu, aby každý pochopil svou roli v procesu.

Jaká témata tedy Plzeňany nejvíce zajímají?
V tuto chvíli hlavně to, zda titul Plzni něco přinese z dlouhodobého hlediska. Jestli to nebudou jen zbytečně utracené peníze za jednorázový festival, ale zda bude nějaký trvalý efekt. Je důležité, aby každý pochopil, že to záleží i na něm. Je třeba zvelebit prostředí, v němž žijeme. Každý se může rozhlédnout, co se dá v jeho okolí změnit. To je důležité pro to, aby byl projekt v roce 2015 úspěšný.

Na konferenci, jenž se v Plzni konala, byla řada zástupců měst, která byla nebo budou EHMK. Co si myslí o našem projektu?
Byli většinou překvapeni, jak dobře jsme připraveni. A těší se na spolupráci. Na druhou stranu v každém městě dochází k politickým otřesům a změnám. Kvůli tomu mají například problémy obě města pro rok 2013, tedy Marseille i Košice. Já doufám, že v Plzni se něco podobného nestane. Jsem ráda, že máme na čtyři roky zvolenou politickou reprezentaci.

Co obsahuje programová část přihlášky?
Bylo to zmapování potenciálu, který v Plzni je. Teď projekty rozdělíme do určitých kategorií. Budou tam i ty pilotní s evropským rozměrem, o něž se budeme v roce 2015 opírat. Proces bude složitý. V roce 2013 bychom chtěli ty pilotní projekty zveřejnit, aby bylo jasné, jaké taháky máme připraveny.

Můžete uvést nějaké projekty?
Na konkrétní věci je brzy. Záleží na lidech. První dva roky to není o ničem jiném, než o mravenčí práci schraňování databáze projektů.

Nicméně mohou se v příštích letech Plzeňané těšit na nové akce?
Velmi bych se bránila tomu, abychom Plzeň přehltili kulturními akcemi. Byli jsme předtím varováni kolegy z České republiky i ze zahraničí. Není to o kvantitě, ale o kvalitě.

Co říkáte na to, že performeři před radnicí vytvořili vystoupení, které projekt EHMK napadlo.
Jsem ráda, že se umělci nenechali odradit tím, že jim město nedalo prostředky a snaží se svoje akce dělat dále. Je důležité, aby byly využité různé formy performancí, prolínání žánrů. Bylo to šokující, ale znám podstatně výraznější projekty v Evropě a mají plnou podporu veřejné správy.