„Třídu chtěli zrušit kvůli nově nastaveným kritériím při výběru dětí. Ta upřednostňovala děti z obvodu. Do křesťanské třídy se ale sjížděly děti z celé Plzně i okolí, protože je zde jediná svého zaměření,“ uvádí jedna z maminek Petra Topolčany.

Rodiče se proto s peticí opatřenou devíti stovkami podpisů obrátili na první městský obvod, aby třídu zachoval. Ten jim nabídl náhradní prostory ve Žlutické ulici v blízkosti 7. mateřské školy. Problém je, že školka nebude státní, ale soukromá. Rodiče by za ni museli měsíčně platit zhruba sedm tisíc korun, což je pro většinu z nich nereálné.

„Snažili jsme se být maximálně vstřícní, víc udělat nemůžeme. V současné době máme v obvodě převis více než stovky dětí, které se do školek nevejdou. A v první řadě musíme do mateřinek umístit je,“ vysvětluje starosta obvodu Miroslav Brabec. V 90. MŠ se zrušením křesťanské třídy uvolní 27 míst.

Starosta dále uvedl, že všechny děti musí mít rovná práva. „Nechci situaci zlehčovat, ale to by za mnou mohli přijít chovatelé, že chtějí chovatelskou třídu. Křesťanská třída není v rámci obvodu naplněná, potřebujeme třídy s co nejširším záběrem,“ dodává Brabec. Křesťanské třídě je prý obvod ochoten pomoci i při dalším zařizování.

O zachování křesťanské třídy usiluje i Plzeňské biskupství. „V současné chvíli probíhají jednání o financích a zjišťujeme právní náležitosti takového kroku. V tuto chvíli ještě nemůžu říci, jak a pro co se rozhodneme. Zvažujeme, co je a co není reálné,“ říká plzeňský biskup František Radkovský.

Podle rodičů se v neposlední řadě nabízí otázka, jestli je technicky možné zvládnout školku založit do začátku školního roku v září 2011. „Nabízený objekt by mohl být uvolněn až od prázdnin a vyžadoval by kompletní rekonstrukci,“ říká Topolčany.

Učitelka a zakladatelka třídy Ilona Tomanová je zklamaná. „Chtěli jsme dětem v dnešní době dát tolik potřebnou morálku, ale zřejmě se to nikomu nehodí,“ míní Tomanová.