O víkendu se na tom shodli představitelé dvou nejsilnějších politických stran v Plzni. Po〜dle nich by mělo znát vedení radnice odměny manažerů všech svých firem i příspěvkových organizací.

„Hned v úterý navrhnu při poradě vedení města, abychom si vyžádali analýzy z firem, jak velké platy tam jsou. Já teď jejich výši skutečně netuším, ale doufám, že ten jeden plat v PMDP je jen výjimka,“ uvedl primátor města Pavel Rödl (ODS) s tím, že částka čtyři miliony korun se významně podepíše do ceny ujetého kilometru.

Na platy manažerů se chce ptát i zastupitel za ČSSD Miroslav Brabec. „Nemám iluze o tom, že vše bude v pořádku. Jsem zvědavý třeba na Plzeňský holding,“ uvedl Brabec, který se ale obává, že koalice nebude chtít opozici informace sdělit.

Podle Tomáše Drápely, ředitele Plzeňské teplárenské, v níž má město téměř 99 procent akcií, není korektní odměny managementu sdělovat mimo firmu. „Jsem manažer jako každý jiný, i když se jedná o firmu města. Pokud to ale bude vyžadovat představenstvo, uvolnění informace o mých příjmech povolím,“ dodal šéf nejbohatší městské firmy.

K tomuto článku je možné hlasovat v pravém navigačním sloupci.

Starší článek k tématu najdete zde.

Primátor města Plzně Pavel Rödl (ODS)

Pro Novu: Byl jsem překvapen

close Primátor města Plzně Pavel Rödl zoom_in

Zjištění Plzeňského deníku o loňských odměnách ředitele PMDP zaujalo i redakci TV Nova. V neděli televize natočila reportáž s vyjádřením primátora Pavla Rödla.

Víte, že ředitel PMDP bral loni odměny 4,2 milionu korun?
Zjistil jsem to z Plzeňského deníku. Samozřejmě mě před tím Plzeňský deník kontaktoval. Je to velice dobrý plat.
Je v pořádku, aby ředitel městské firmy bral takový plat, když firmu dotuje město stamiliony?
Faktem je, že takový plat se projeví v ceně kilometrů velkou částkou. Jak tento plat vznikl, prověříme. Obrátím se na radu, zda–li by požádala dopravní podniky, aby nám řekly, na základě čeho byl takto vysoký plat vyplacen.
Vědělo vedení města o výši platu?
Já ne. Byl jsem tím překvapen. Dopravní podniky jsou akciová společnost a platové podmínky jsou v kompetenci představenstva.
V představenstvu zasedají lidé z vedení radnice?
Ano, v představenstvu je několik lidí z vedení radnice, ale mluvíme teď o minulém roku a mezitím byla řada lidí vyměněna.
Jak hodláte situaci řešit?
Počkáme na vysvětlení z firmy. Pokud byl plat stanoven na základě manažerské smlouvy, požádáme představenstvo, aby vypracovalo limity, jak je to běžné.
Měl by plat být nižší, aby se snižovaly náklady firmy?
Já si myslím, že ano.
Máte nějaké další pocity?
Mrzí mě, že se taková věc stává v době, kdy kvůli úsporám dopravní podniky snižují počet vozokilometrů a počet zastávek.
Je možné odvolání ředitele?
To bych nechal na představenstvu. To není v naší kompetenci.
Jsou i další společnosti města, kde jsou takové platy?
Já to skutečně netuším, ale doufám, že tomu tak není.
Budete to prověřovat?
Domluvíme se v úterý na poradě, kde sedí všichni radní. Zřejmě si vyžádáme z jednotlivých městských firem analýzy, jak velké platy tam jsou.
Měly by být stropy platů?
Je běžné u manažerských smluv, že se dávají procenta ze zisku nebo z jiných ukazatelů, ale zároveň se dává strop. Třeba pět procent z něčeho, ale maximálně tolik a tolik. Nevím, zda takový strop byl určen a kým. To vše musíme zjistit. Pro strop ale jsem.

Opoziční zastupitel za ČSSD Miroslav Brabec

Pro Deník: Kdo to schválil? close Městský zastupitel za ČSSD Miroslav Brabec zoom_in

Opoziční zastupitel za ČSSD Miroslav Brabec se hodlá ptát, jaké odměny berou další ředitelé.

Co říkáte na plat ředitele dopravních podniků?
Chtěl bych také takový. Dosud jsem si myslel, že bych ale musel dělat v Praze ve firmách, jako jsou ČEZ, PPF nebo velká banka. Teď ale vím, že jedna „bohatá“ firma je i v Plzni.
Je to tedy vysoký plat?
Kdyby se v Plzni jezdilo hromadnou dopravou za šest korun, byly tu čisté zastávky, spoje by se neubíraly, ale přidávaly, a dopravní podniky by nechodily na radnici s prosíkem o stamiliony, pak bych řekl, že plat je v pořádku. Teď je ale nehorázně vysoký.
Jak si myslíte, že ke stanovení takového platu došlo?
Když bych se zeptal známého, s kterým teď sedím, proč on nebere miliony, odpoví mi nejspíše, že nemá ty správné kamarády na těch správných místech.
Dalo se výplatě odměn předejít?
Ano. Stačilo, aby předsedou dozorčí rady byl opoziční politik, a ten už by si to ohlídal. Naprosto nechápu, že současný předseda dozorčí rady pan Duchek (Pravá volba pro Plzeň – pozn. autora) o platu neví a říká, že mu to snad ani vědět nepřísluší. Je to obzvlášť divné, když je náměstkem primátora pro finance města.
Myslíte si, že zveřejněním platu se neporušuje zákon o ochraně osobních údajů?
V městské firmě dotované z kapes daňových poplatníků by se tyto informace zveřejňovat měly. Je možné, aby manažer při podpisu pracovní smlouvy podepsal i dodatek, že jeho plat bude veřejný. Buď s tím souhlasíš, nebo na shledanou.
Jak budete v nastálé situaci postupovat?
Na čtvrtečním zastupitelstvu se zeptám, jak je to možné, kdo to schválil, kolik berou ředitelé dalších společností, jaký za to odvádí výkon. Mám ale obavu, že mi radní neodpoví. Při posledním zastupitelstvu jsem interpeloval náměstkyni Krejsovou a na dvě z 13 otázek mi dodnes nezodpověděla.
V jakých firmách budete chtít platy prověřit?
V Plzeňském holdingu, na ten jsem zvlášť zvědavý, v Plzeňské teplárenské, v Plzeňské energetice, další platy v dopravních podnicích, v Dominiku a v dalších organizacích, jako jsou Správa veřejného statku, divadlo a podobně.