Západočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí pacientů v Domě sociální péče v Kralovicích. „Případ od konce března řeší jako možné podezření z trestných činů proti životu a zdraví. Žádné obvinění zatím nepadlo,“ potvrdila mluvčí západočeských policistů Martina Kohoutová.
Televize Nova v pořadu Na vlastní oči informovala o stížnostech příbuzných na nedostatečnou lékařskou péči, která měla vést až k úmrtí dvou obyvatelek domova. Smluvní lékař Zdeněk Koutecký podle vyjádření dvou sanitárních sester podával klientům prošlé léky a zakazoval personálu, aby volal záchranku.
Koutecký se proti nařčení brání, nesouhlasí s ním ani představitelé kraje a kralovického domova. „Je to absurdní, nemám pocit, že bych něco zanedbal. Jedná se o osobní útok,“ vyjádřil se Koutecký. Podle něj jedna z žen měla neurčité problémy, které konzultoval s rodinou. Nakonec ji odeslal na chirurgii, kde zemřela na pooperační potíže. Druhá pak byla těžce nemocná silná diabetička s amputovanou končetinou. „Opakovaně u ní byla záchranná služba,“ uvedl vedoucí zdravotnických a ošetřovatelských služeb Domu sociální péče Ivan Chalaš. Nakonec také zemřela v plzeňské nemocnici.
Šetření zavinění neprokázalo
Ředitelka zařízení ani vedení kraje od příbuzných žádné informace o záhadných úmrtích nedostali. O případu se dozvěděli až z dotazů policie. „Do kralovického domova jsem osobně jel. Nikdo z personálu mi nepotvrdil, že by se od začátku roku, kdy se stal smluvním lékařem doktor Koutecký, zhoršila poskytovaná péče,“ řekl radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví a sociální péče Pavel Karpíšek.
Ředitelka Kamila Blovská má od pracovníků podepsané, že Koutecký nikomu z nich nezakázal volat záchranku. „Žádné prošlé léky jsme také nenašli. O prošetření případů úmrtí požádám lékařskou komoru a nezávislé odborníky. Zatím nic neukazuje na žádné provinění,“ doplnila.
Česká lékařská komora (ČLK) v Plzni se situací nezabývala. Nedostala k tomu podnět. „Jednání pana Kouteckého jsme na popud pacientů nebo příbuzných řešili už několikrát, ne ale v souvislosti s Kralovicemi. Jednou jsme ho postihli nejmenším možným trestem – důtkou. Dává se spíše za morální poklesky než profesní chyby. Například za nevhodně vedenou komunikaci s pacienty,“ upřesnil předseda ČLK v Plzni Jindřich Šebor.
Umíralo se více než obvykle?
Podle našich informací k vygradování situace mohly přispět i spory mezi sanitárními sestrami a lékařem. Právě ony proti němu mluvily v televizi. „Viděl bych v tom vnitřní zášť, která poškozuje dobré jméno celého zařízení,“ nechal se slyšet Chalaš. „Doktor Koutecký se vyjádřil, že se snažil napravovat nesprávné návyky zdravotnického personálu, například při ošetřování proleženin,“ dodala Blovská.
V televizní reportáži její tvůrci upozorňovali také na nezvykle vysoký počet úmrtí v prvním čtvrtletí letošního roku. Proti tomu se ohrazuje vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí na Krajském úřadě Plzeňského kraje Erika Kunešová. „Kapacita domova je naplněná, čili počet nových nástupů do zařízení se téměř shoduje s počtem úmrtí. Letos to za první tři měsíce bylo 11 klientů, loni sedm a předloni 17,“ vyjmenovala Kunešová. Podle ní tato čísla nevybočují z průměrných ukazatelů z ostatních obdobných zařízení v kraji.
Kouteckého ve čtvrtek osvobodili
Jméno Zdeňka Kouteckého není neznámé. Působil jako ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Před rokem byl odsouzen Okresním soudem Plzeň–město k podmíněnému trestu za porušení povinností při správě cizího majetku. Tím měl záchrance způsobit škodu přes milion korun. Odvolací senát krajského soudu ho ve čtvrtek obžaloby zprostil. „Obžalovaný neměl z peněz žádný prospěch, snažil se o centralizaci dispečerských služeb,“ odůvodnil předseda senátu Pavel Fait.