„Delegace Plzeňského kraje navštíví Čínu poprvé v historii. Jde o oficiální návštěvu partnerské provincie Zhejiang a také světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Petra Jarošová. Proč se však počet účastníků zvýšil více než dvojnásobně, není jasné. „Musí absolvovat více jednání. A navíc ještě nikde nebyli,“ dodala mluvčí. Do Číny odcestovala delegace včera a vrací se v sobotu 17. července.

Z devítičlenné Rady Plzeňského kraje zůstanou v úřadu pouze ekonomický náměstek Milan Chovanec a radní pro životní prostředí Petr Smutný. Náměstek pro dopravu Jaroslav Bauer, který do Číny také neodjel, má totiž dovolenou. „Kdyby bylo třeba, odvolali bychom ho. Dění v úřadu takhle hlídáme jen s kolegou Chovancem,“ uvedl Smutný. Dodal, že na dalekou cestu nejel dobrovolně. „Jsem ze Senátu vyježděný dost, a navíc jsem už starší člověk,“ zdůvodnil svou neúčast radní Smutný.

Že by však radní tahali sirky o to, kdo si vytáhne černého Petra a nedobrovolně zůstane v Plzni, popřel i krajský ekonom. „Někdo tady zůstat musí, a protože tu mám rozpracované nějaké věci, nechtěl jsem jet i z pracovních důvodů,“ vysvětlil Chovanec.

Program návštěvy

- Oficiální setkání s představiteli spřátelné provincie Zhejiang
- Památky provincie Zhejiang
- Prohlídka nemocnice Sir Run Run Shaw a následné oficiální jednání
- Exkurze v Alibaba Co.
- EXPO 2010: prohlídka pavilonů + setkání krajů během Dne regionů

Šest krajských radních na cestě do Asie doprovází referentka oddělení vnějších vztahů Mirka Reifová, zastupitel František Podlipský, tlumočník Petr Kubiš a předseda představenstva Krajské hospodářské komory Zdeněk Mužík. Ten si navíc náklady hradí sám. „Po příjezdu a vyúčtování částku kraji vrátí,“ řekla Jarošová.

Provincie, s níž kraj uzavřel partnerství už v roce 2007, hradí pozvaným Čechům ubytování v Zhejiang, další náklady na pobyt v Šanghaji a také letenky, víza a stravování však hradí kraj. „Vyčíslená suma 790 tisíc je naddimenzovaná, předpokládáme, že celkové náklady budou nižší. Konečnou částku předloží rada zastupitelstvu na zářijovém jednání,“ doplnila mluvčí Jarošová.