Podle etického kodexu, který zastupitelé schválili, musí Chovanec na jednu z funkcí rezignovat do tří měsíců od zvolení poslancem – tedy nejpozději do 26. ledna.

„Hejtman Milan Chovanec ještě nepotvrdil, kterou funkci složí – zda mandát poslance nebo hejtmana, ale zřejmě to bude druhý z nich," prohlásil Šlajs. Ten zatím nepotvrdil, zda je kandidátem na hejtmana právě on s tím, že o tom budou ještě jednat krajské orgány sociální demokracie. Jiného kandidáta ale ČSSD nemá. Proti Šlajsovi se přitom zvedla vlna odporu. Na internetu vznikla petice, již podepsalo téměř 2600 lidí, a proti jeho osobě je i opozice. Vadí jim jeho aktivní komunistická minulost a vyčítají mu i působení ve funkci předsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.

Už před Vánoci začala jednání mezi ČSSD a KSČM. Komunisté požadovali změny koaliční smlouvy, resp. dodatek k ní. Chtějí zástupce do správních a dozorčích rad nemocnic, což je pro socialisty přijatelné. „Podrobnosti o jednání nebudu komentovat, dokud probíhají," prohlásila náměstkyně hejtmana Zdeňka Lišková z KSČM.

Místopředseda krajské ČSSD a radní pro sociální oblast Zdeněk Honz k tématu dodatku smlouvy prohlásil: „Dohodneme se, že se dohodneme." Zároveň ale potvrdil, že se nezmění počet radních ani náměstků. Krajskou radu tak bude i nadále tvořit hejtman, pět jeho náměstků a dva radní – navíc i při stejném zastoupení koaličních stran.

Prakticky to znamená, že pokud se Šlajs stane hejtmanem, do pozice náměstka bude ´povýšen´ a několik tisíc navíc na výplatní pásce najde Zdeněk Honz či radní pro zdravotnictví Václav Šimánek. Podle informací Deníku by měl být novým náměstkem Šimánek. „Rozhodně nejde o peníze. Slovo náměstka má při jednání s jinými kraji nebo institucemi větší váhu než slovo radního," podotkl před časem náměstek pro fondy EU a regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

Zároveň bude nutné ze zastupitelů zvolit nového člena rady. Jím by se měl stát ředitel staňkovské základní školy Jaroslav Šobr. Oficiálně ale ČSSD mlčí. „Na starosti bude mít kulturu a cestovní ruch a také neziskové organizace," prohlásil Honz.

Pokud bude Milan Chovanec opravdu jmenován ministrem, musí ze zákona opustit i post řadového zastupitele. 45členný sbor by poté doplnil Pavel Fojtík.