Uprchlíci budou mít v centru zařízenou zdravotní péči, humanitární a psychosociální pomoc. Rovněž jim bude zajištěno ubytování. „Protože jsou tyto instituce rozesety po Plzni, snažíme se všechny služby dostat do jednoho místa a lidem, kteří k nám cestují několik hodin, situaci ulehčit,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták.

V praxi to tedy znamená, že uprchlík si nejprve s policií vyřídí dokumenty nutné k pobytu v republice, následně mu zaměstnanec VZP vystaví dočasný průkaz zdravotního pojištění.

„K dipozici budou i lidé z Úřadu práce. Jakmile někdo dostane víza, má automaticky nárok na dávky na bydlení a na další věci, které náš sociální systém umožňuje,“ popsal hejtman. Dodal, že ministerstvo vnitra zřizuje portál, kde bude evidence všech volných ubytovacích kapacit v rámci krajů. Do konkrétní ubikace pak Ukrajince dopraví hasiči.

Do regionu podle něj zatím přicházejí zhruba desítky lidí za svými příbuznými, vedení kraje ale v brzké době očekává příchod lidí bez vazeb na region. „Podle našich informací by měla první velká část přicházet v průběhu a na konci tohoto týdne,“ poznamenal. Uprchlíky kraj ubytuje například v internátech, v zařízeních policie a hasičů a dalších objektech.

Na šest desítek zájemců o ubytování už eviduje i město Plzeň. Někteří z nich již bydlí. „Jedná se pouze o děti, ženy a seniory. Zájemce o bydlení budeme kontaktovat a propojovat je s nabídkami na ubytování,“ sdělil náměstek primátora David Šlouf a doplnil, že město očekává výrazné nárůsty počtu válečných uprchlíků. Plzeň má nyní volných zhruba 700 lůžek.

Připravení pediatři

Západočeská metropole už má k dispozici i skupinu pediatrů, kteří jsou připraveni se ve svých ordinacích postarat o ukrajinské děti, a to vždy po předchozí domluvě. „Jedná se o akutní péči, vyšetření, léky a tak dále, následná dlouhodobá registrace není nyní aktuální a budeme ji řešit zcela individuálně dle možností později,“ přiblížila dětská praktická lékařka a radní města Plzně Veronika Jilichová Nová, která přes víkend oslovila kolegy lékaře.