Kraj musí vypracovat krizový scénář pro ministerstvo zdravotnictví, do jaké míry bude od 1. března zajištěna péče o novorozence a matky. K tomuto datu se totiž výpovědi lékařů vztahují. Pokud odejdou, odborníci tvrdí, že se péče zvláště o nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou v celém Plzeňském i Karlovarském kraji zhroutí.

„V daném krizovém období, tedy v březnu a dubnu, má stanovený termín porodu 25 mých klientek. Jeden normální porod trvá zhruba deset až čtrnáct hodin. To bych musel zavřít ordinaci,“ uvádí plzeňský gynekolog Čeněk Born. Podle něj by navíc musely pojišťovny jejich práci proplatit a současně refundovat náklady ordinace, to je platy sester, personálu a náklady provozu, které běží, i když by lékař nebyl v ordinaci. Sám sdělil, že pokud mu kraj v rámci stavu nouze nařídí porody odvést, půjde.

„Dobrovolně na to ale nemohu přistoupit. Co mé ostatní klientky, které chodí s dalšími problémy nebo na kontroly,“ poukazuje na komplikace Born. Uvádí, že ženy, které mají v krizovou dobu rodit jsou situací samozřejmě znepokojené. „Snažím se je uklidňovat, protože vím, že lékaři nakonec odejít nemusí, nebo že mohou porodit o týden dříve nebo déle a problém se jich vůbec nebude týkat,“ vysvětluje gynekolog.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Šimánka by se ale jednalo pouze o vykrytí služeb. „Přes den by byli na oddělení lékaři, kteří výpověď nepodali, denní provoz by zvládli. Na noční služby by se ambulantní gynekologové střídali. Jde o to, aby byl v nemocnici zachován provoz po celých 24 hodin,“ říká Šimánek.

Z celkového počtu 75 oslovených gynekologů je ale ochotno vést porody pouze osm z nich. To ale zřejmě ani na kritické dva měsíce stačit nebude.

„Ostatní gynekologové žádost buď zamítli nebo se nevyjádřili do dnešního dne vůbec,“ uvádí Šimánek.

Kritickou situaci v péči o nedonošené děti ale ani toto opatření stejně vyřešit nemůže. Lékařů s tímto zaměřením je totiž velice málo, a na neonatologii je rozhodnuto odejít, pokud ministerstvo zdravotnictví na jejich požadavky na změnu ve vzdělávání a přiměřené finanční ohodnocení nepřistoupí, devět lékařů ze třinácti. „Výpověď zatím ve fakultní nemocnici ani přes velkou snahu o jednání ze strany ředitelky nestáhl nikdo,“ sdělila Deníku mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

V rámci kraje stáhlo výpovědi pět lékařů. „Tři gynekologové a jeden chirurg z Domažlic a jeden neurolog z Klatov,“ dodal Šimánek.