Jednou z nich je rekonstrukce okružní křižovatky na plzeňské silnici Křimická, kde by měla v budoucnu vyústit první část západního obchvatu Plzně. Ten se začne stavět letos na podzim. Předpokládané náklady na opravu činí 25,5 milionu korun.

O tři miliony korun více bude stát rekonstrukce dvou mostů v Manětíně na severním Plzeňsku. O přidělené dotací by mělo být rozhodnuto do dvou měsíců. „Nejpozději v květnu by se mělo začít stavět, stavby budou dokončené v polovině roku 2014," upřesnil krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer.

Výzva je financována především z úspor z předcházejících výběrových řízení i díky výhodnějším kurzům koruny vůči euru. Kraj tak za evropské peníze vybuduje vícekomunikací, než předpokládal. Kromě již zmíněných také silnici z Horšovského Týna do Vidlic na Domažlicku za 55,5 milionu korun a místní komunikací na šumavské Modravě. Ve všech případech se jedná o silnice druhé třídy.

Kraj zároveň schválil seznam dalších silnic, jež bude chtít za dotace z Evropské unie stihnout vybudovat. Jedná se třeba o modernizaci aglomeračního okruhu z Tlučné do Lozy, rekonstrukci průtahu Štěnovicemi či první etapu silnice z Břas do Liblína. V Plzni radní plánují vybudovat druhou část vozovky na Bílé Hoře.

Celkem se jedná o sedm projektů za zhruba 390 milionů korun. Ty by měly být financované z výzvy vyhlášené na sklonku letošního roku. Radní opravy plánují i přesto, že dosud nevědí, jak vysoká částka bude pro výzvu vyčleněna. „Nechceme se dostat do situace, kdy nebudeme mít co zařadit," vysvětlil Bauer.