Dnes začne na náměstí Republiky v Plzni celotýdenní promítání o tom, jak funguje totalitní stát, v pátek se na náměstí koná koncert Kapel s příběhem – vystoupí Jiří Dědeček, Spirituál Kvintet a Míša Leicht s kapelou Cop.

V Západočeském muzeu v Plzni byla už minulý týden zahájena výstava Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti, na níž jsou k vidění dobové artefakty i dosud nezveřejněné fotografie z listopadu 1989. To jsou tři z nejaktuálnějších akcí, které připravil Plzeňský kraj k oslavám 30. výročí událostí roku 1989. „Společně s plzeňskou pobočkou Paměti národa dále pořádáme výstavu Nezapomeňme. Lidé se na ní seznámí s životními příběhy 38 pamětníků a tím i s příběhem celého 20. století. Výstava na náměstí Republiky bude zahájena 28. října,“ uvádí vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje Alena Svobodová.

BUDOU VAŇKOVKY

Náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová zase upozorňuje na Vaňkovky. „Jsou to povídky různých autorů, v nichž vystupuje Ferdinad Va-něk – postava, kterou stvořil Václav Havel,“ vysvětluje a dodává, že scénické čtení Vaňkovek v podání herců – např. Libora Stacha, Michala Štěrby nebo Jany Ondruškové se uskuteční večer 4. listopadu v DEPO2015 v Plzni a 11. listopadu v klatovském divadle.

V obou městech budou Vaňkovky uvedeny i pro školy. Už je také možné zajis-tit si rezervaci na cestu zážit-kovým Vlakem nostalgie. Z Plzně na hraniční přechod do Alžbětína vyjede v sobotu 9. listopadu. Cestující budou muset vyplnit celní prohlášení a projdou celní kontrolou. „U nás připravujeme na 23. listopad přestřižení želez-né opony v obci Železná,“ in-formuje Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou. „Lidé se dozvědí, jak vypadal život pohraničníků a s průvodcem se vydají po zaniklých obcích k hranici,“ zve starosta.