Pojišťovny by mohly přistoupit na krajem navrženou redukci lůžek. Hrozba zrušení přesto stále visí nad porodnicí v Rokycanech, kde se letos narodilo i jedno z prvních miminek v ČR.

„Optimismus ale zatím není zcela na místě. Myslíme si stále, že porodnice v Rokycanech má svůj velký smysl. V dalších jednáních se o tom budeme snažit opětovně přesvědčit i pojišťovny,“ uvedl ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Plzeňský kraj musí letos uzavřít nové smlouvy s pojišťovnami, ty ale požadují restrukturalizaci lůžek. Jejich původní požadavky hovořily o zrušení porodnic a dětských oddělení v Rokycanech a ve Stodu a rokycanské chirurgie. Uzavření oddělení ale podle kraje znamená faktický zánik celé nemocnice. Kraj navrhl pojišťovnám snížení akutních lůžek o 123, tedy o 15 procent. Počet lůžek následné péče se má zvýšit o 20, tedy o pět procent. Úpravy se dotknou nemocnic v Klatovech, Stodu a Rokycanech.

Oproti podzimním jednáním se nyní postoj pojišťoven posunul. „Neshodneme se zatím úplně na počtu lůžek, tam určitě dojde třeba na internách ještě k úpravám, jinak je ale pro naši pojišťovnu návrh holdingu v globálu akceptovatelný,“ uvedl ředitel regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Wimmer. Výjimkou je podle něj gynekologie a porodnice v Rokycanech.

Změnu v původním požadavku na rušení oddělení nemocnice ve Stodu na Plzeňsku ovlivnila skutečnost, že nemocnice poskytuje péči mnoha pacientům z Tachovska, kde není žádná akutní lůžková nemocnice. Uvedla to ředitelka divize Čechy Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Šárka Strolená. „Ve Stodu by proto měla zůstat akutní lůžka na chirurgii, interně, dětském oddělení a nejspíše i na gynekologii a porodnici,“ doplnila.

Krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD) posun v jednání vítá a boj o zachování rokycanské porodnice stále nevzdává. Změna postoje pojišťoven je podle něj znamením, že se problematika začala posuzovat zejména z odborného a ne administrativního pohledu. „Už se nejedná o rušení celých oddělení, ale lůžek,“ zdůraznil Šimánek. Další kolo jednání zástupců kraje, krajských nemocnic a pojišťoven bude v únoru a březnu.