V zámku chtěl zachovat prohlídky, ale zároveň ho plánoval využívat pro propagaci a konání oficiálních akcí. To je ale teď pasé, Manětín bude i nadále spravovat Národní památkový ústav (NPÚ).
„Ministerstvo kultury nám oznámilo, že si zámek včetně depozitářů ponechá,“ potvrdil krajský radní pro kulturu Václav Koubík (ČSSD) s tím, že šance na převedení už není žádná. „Až donedávna jsme měli jiskřičku naděje, ale tu teď ministerstvo zhasilo,“ podotkla šéfka krajského odboru kultury Alena Svobodová. Před dvěma a půl lety přitom Ministerstvo kultury vyhodnotilo tuto národní kulturní památku jako zbytnou a nabídlo ji Plzeňskému kraji. A hejtmanství této nabídky využilo a o převod zažádalo.
„Kdybychom to neudělali, šel by Manětín do veřejné soutěže. To jsme nechtěli,“ připomíná hejtman Milan Chovanec (ČSSD). V tom případě by podle něj hrozilo, že se pro veřejnost zcela uzavře. „Přijít o turistickou atrakci by pro tento okres byl velký problém,“ míní Chovanec. Přestože se kolem převodu déle než dva roky nic nedělo, hejtmanství nemělo oficiální vyjádření státu o budoucnosti památky, to přišlo až začátkem března.
Jaký dopad by pro plzeňskou pobočku NPÚ mělo, kdyby o Manětín přišel, se prý nijak určit nedá. „Hlubší analýzy jsme nedělali, nebylo proč. Veškerá jednání byla jen předběžná,“ podotkl David Růžička z NPÚ.
Zámek patřil až do roku 2002 k muzeu v Mariánské Týnici. Při rušení okresů ale nebyl převeden do správy kraje jako součást muzea, ale získal ho stát. Neměl totiž kromě zámecké prohlídky žádné další exponáty. Podobně stát dostal dalších sedm objektů v republice. „Tehdejší okres a obce do něj vložily nemalé finanční prostředky na opravy. Proto by bylo fér, kdyby ho nyní měl ve správě kraj,“ tvrdí radní Koubík.
Manětín se otevírá tuto neděli, 13. dubna tu začne výstava věnovaná historiku umění Mojmíru Horynovi, který se na zámek často vracel.
Návštěvnost
2002 – 15,5 tisíce lidí
2003 – 14,3 tis.
2004 – 15 tis.
2005 – 18,5 tis.
2006 – 16,5 tis.
2007 – 17,8 tis.
2008 – 17 tis.
2009 – 11 tis.
2010 – 10 tis.
2011 – 10 tis.
Ročně se v Manětíně koná průměrně 35 svateb.
Zdroj: NPÚ