Svůj návrh jízdního řádu pro příští rok připravuje bez nich, stát totiž už dříve oznámil, že je chce zrušit.

Navíc se hejtmanství s ministerstvem neustále dohaduje o přibližně 55milionový příspěvek na regionální dopravu. Ministerstvo ho nechce dát, prý není z čeho, kraj ale tvrdí, že na ně má podle téměř dva roky staré dohody nárok. Bez něj totiž zřejmě zruší některé vlaky. „První na řadu by přišly noční a málo vytížené spoje,“ varuje šéf odboru dopravy Krajského úřadu Jaroslav Vejprava.

Zatím však kraj počítá s rozsahem dopravy stejným jako v loňském roce, linky pouze upravuje podle chybějících rychlíků. „Na trase z Rokycan do Plzně nám na rychlík navazovaly spoje od Příkosic. Proto jsme posunuli čas odjezdu osobního vlaku, aby lidé nemuseli na další spoj čekat hodinu,“ vysvětluje Marcela Benediktová ze společnosti POVED (Plzeňský organizátor veřejné dopravy), která má na starosti veřejnou dopravu v kraji.

Chybějící ranní rychlík na chebské trati naopak příliš chybět nebude. „Školáci, kteří ho využívají hodně, budou muset použít autobusy,“ doplňuje Benediktová.

Hejtmanství letos stojí železniční doprava 380 milionů, příští rok to bude ještě o dvacet milionů víc. V dohodě, kterou v listopadu 2009 podepsaly kraje, České dráhy (ČD) a tehdejší Fischerova vláda, stojí, že dalších 135 milionů korun pošle kraji stát. Nyní ministerstvo tvrdí, že je memorandum nezávazné a že přispěje jen přibližně dvěma třetinami této částky. „Co jiného by mělo platit, než dokument, který podepsal premiér? Ty peníze budou chybět,“ tvrdí hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

Už nyní si kraj nechává zadní vrátka pro případ, že stát celých 135 milionů nedá. „Vymínili jsme si podmínku, že můžeme změnit rozsah objemu dopravy i v průběhu platnosti jízdního řádu, pokud dotace od ministerstva nepřijde v plné výši,“ podotýká Vejprava. Rušení linek by tak mohlo přijít až se změnou jízdního řádu v březnu, červnu nebo září.

Ministerstvo dopravy mělo do 5. září všem krajům potvrdit, které rychlíky od příštího grafikonu nevyjedou, nyní si lhůtu prodloužilo o dalších deset dní. V Plzeňském kraji se změny mají dotknout čtyř ze 69 rychlíkových spojů. Vláda dnes bude znovu jednat o tom, zda peníze na rychlíky přece jen nenajde, na přetřes přijde i diskutovaná dotace pro kraje. „Jde o 100 milionů na rychlíky a 600 milionů pro všechny kraje. Zatím nic není definitivně rozhodnuto,“ potvrdila mluvčí ministerstva Květa Kočová.

Vedení Plzeňského kraje příliš nevěří, že se slíbených peněz dočká. Je proto stejně jako ostatní kraje připraveno domáhat se svých nároků u soudu. „Nejde žalovat jen ministerstvo dopravy, takže půjde o žalobu na vládu,“ říká Chovanec, který je zároveň i stínovým ministrem dopravy. V těchto dnech poslal stejně jako ostatní hejtmani premiérovi dopis, v němž ho žádá o splnění závazku. „Je to náš poslední pokus o smír a dohodu,“ dodal Chovanec.

Změny u rychlíků

- R 750 Praha – Plzeň – Cheb
4:10 – 5:50 – 7:38 hod.
zrušen bez náhrady

- R 767 Cheb – Plzeň – Praha
20:22 – 21:52 – 23:54 h.
zrušen bez náhrady

- R 668 České Budějovice – Plzeň
20:01 – 21:58 hod.
pojede jen v neděli a ve svátek

- R 921 Plzeň – České Budějovice
20:03 – 21:59 hod.
pojede jen v neděli a ve svátek