Je to nelichotivá bilance, která se s Plzeňským krajem táhne řadu let. Řeč je o tuberkulóze. Podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) kraj v rámci celé země zaujímá za rok 2014 druhý nejvyšší počet plicních onemocnění. Největší pojišťovna jich v Plzeňském kraji napočítala 600, hůř už je na tom pouze Pardubický kraj, který měl loni 737 lidí s TBC.

„Počet lidí s TBC v Plzeňském kraji nejsou nově zjištěné případy v roce 2014, ale všichni pacienti, kteří se v kraji s touto diagnózou léčili. Tedy třeba i ti, kteří se nakazili o rok dva dříve, ale stále se léčí," vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Příčinu vysokého počtu nemocných si odborníci nedokážou vysvětlit. „Nemám vysvětlení, proč tomu tak je," řekl ředitel léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí Janov Roman Mudra.

Odpověď je velmi obtížná i podle epidemiologa Petra Pazdiory. „Nejpodstatnější je to, že počet nemocných tuberkulózou setrvale klesá," uvedl Pazdiora s tím, že počet nových onemocnění v roce 2013 i o rok později je historicky nejnižší, v obou letech bylo diagnostikováno jen 29 lidí.

Epidemiolog tvrdí, že historicky Plzeňsko vždy patřilo k oblastem s nejvyšším počtem lidí léčících se s tuberkulózou. Na druhou stranu čísla nepřeceňuje. „Statistiky mohou v posledních letech zkreslovat onemocnění cizinců," konstatoval Pazdiora.

Tuberkulóza • VZP v Plzeňském kraji zaznamenala 600 lidí s tuberkulózou, • náklady na péči se vyšplhaly na více než 64 milionů korun,
• za jednu aplikaci a očkovací látku proti tuberkulóze uhradí zdravotní pojišťovna 294 korun,
• povinné plošné očkování bylo ukončeno v roce 2010.

V posledních dvou letech to bylo šest, resp. jedenáct cizinců nejčastěji ze Slovenska, Rumunska a Ukrajiny. „Proto jsou nadále očkovány v prvních týdnech života i děti z rodin, které pocházejí z oblastí světa s vysokým výskytem nákazy. Celkově jsou v současnosti očkována v kraji na základě rizika či zájmu rodičů zhruba tři procenta kojenců," sdělil epidemiolog.

Z hlediska věku se tuberkulóza objevuje nejčastěji u lidí mezi 50 a 90 lety. Nejméně nemoc postihuje děti a mládež do 19 let. „Starší lidé se infikovali před třiceti – padesáti lety a teď u nich onemocnění propuklo," vysvětlil.
Příznaky nemoci jsou nenápadné a bývají podobné nachlazení. Projevuje se únava, pocení, hubnutí, lehká teplota a kašel. Léčba onemocnění je dlouhodobou záležitostí.

Na rizika upozorňuje pojišťovna v souvislosti s dnešním Světovým dnem boje proti tuberkulóze. „Povinné očkování bylo ukončeno v roce 2010 a nyní jsou očkovány jen děti z rizikových skupin. Tedy děti, které žijí společně s někým, komu byla TBC diagnostikována," sdělil mluvčí VZP.