V minulých letech se do silnic z krajského rozpočtu investovalo v průměru 270 milionů korun ročně, pro příští rok je na investice do dopravy vyčleněno pouze 52,5 milionů. Z nich bude Plzeňský kraj financovat průtah Chodovem a rekonstrukci silnice v Holoubkově. Na ostatní plánované projekty přispěje Evropská unie částkou přibližně 325 milionů korun.

„Z Regionálního operačního programu bude hrazen například průtah Spáleným Poříčím, obchvat Všerub nebo městský okruh v Kralovicích,“ naznačuje Jaroslav Vejprava z krajského odboru dopravy a dodává, že tyto projekty musí předfinancovat kraj. „Pokud se peníze z dotací vrátí dostatečně rychle, můžeme je využít například na kontinuální opravy, ale zatím o nich není rozhodnuto,“ dodává Vejprava. Podle ekonomického náměstka Milana Chovance je prvních 211 milionů z ROP třeba pro dorovnání schodku v rozpočtu.

„Předpokládáme, že by se mělo vrátit ještě o dalších sto milionů více a ty chceme použít právě na dopravu a do sanací budov,“ řekl Deníku Chovanec a dodal, že kraj sice s možností úvěru počítá, ale až pro rok 2011. Radní pro dopravu Jaroslav Bauer však chce úvěr využít už v příštím roce. „Rádi bychom z něj financovali i další opravy silnic, řádově ve výši 300 až 350 milionů, konkrétní akce však ještě nejsou stanoveny,“ vysvětluje Bauer.

Zamýšlený úvěr od Evropské investiční banky ve výši až dvou a půl miliardy je trnem v oku opozici. „Peníze jsou, vrátí se z evropských dotací, ale kraj s nimi v příjmech pro příští rok vůbec nepočítá. Mám dokonce pocit, že uvažují o úvěru jen proto, že je to módní,“ míní opoziční zastupitel Vladislav Vilímec. „S penězi z evropských dotací lze počítat až v okamžiku, kdy je máme fyzicky na účtu, toprve potom můžeme rozhodnout, k čemu je využijeme,“ uzavírá Chovanec.