Stačí jen, aby ministerstva přenechala nevyčerpané evropské dotace krajům – místo aby je vrátila. Podobně kraj získal stovky milionů koncem loňského roku.

„Máme připravené projekty za devět miliard korun jen v dopravě. Stačí říct a do měsíce můžeme žádat,“ tvrdí náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Další investice čekají v rezortu školství a v sociální oblasti – ovšem jen na papíře a v šuplíku. ´Své´ prostředky z programu ROP už totiž kraj téměř vyčerpal. Dvě výzvy nyní běží, poslední tři se úřad, který evropské dotace rozděluje, chystá vypsat letos. „Na více než 80 % peněz určených pro Plzeňský a Jihočeský kraj už máme smlouvy,“ potvrzuje ředitelka Úřadu Regionální rady Klára Böhmová.

Problémy s dočerpáním evropských dotací hlásilo před časem Ministerstvo dopravy v ČR, nyní se komplikace objevily i na Ministerstvu školství ČR. Tomu dokonce hrozí pozastavení dotací. Tedy to, co se stalo před časem i na jihozápadě Čech. Zde musely být kvůli nesrovnalostem přehodnoceny stovky projektů a platby z Bruselu měly víc než rok zpoždění. I přes to je NUTS II Jihozápad čtvrtým nejlépe čerpajícím programem v republice. Z celkových zhruba 17 miliard v něm ale zůstává už jen několik stovek milionů korun.

Veškeré programy je nutné dočerpat do roku 2015, zhruba rok je ale nutný na kontroly po dokončení stavebních prací a na ověřování plateb. „Rok 2013, kdy by ještě reálně šlo prostředky využít, se kvapem blíží. Tyto peníze nejsou v šuplíku, kde zůstanou dalších deset let. Ty se musí vyčerpat, nebo vrátit,“ varuje hejtman Milan Chovanec (ČSSD). O zhruba 40 miliardách korun, která zbývají na ministerstvu dopravy, prý s ministrem Pavlem Dobešem (VV) hovořil naposledy v pátek. „Přestože před několika měsíci tvrdil, že je nezvládne vyčerpat, teď říká, že má náhradní projekty,“ připomíná Chovanec, který je zároveň stínovým ministrem dopravy.

Ministerstva navíc oznámila, že si nyní sama prověří, jak jsou na tom s čerpáním. A o výsledcích budou informovat. Kdy to bude, hejtmanství netuší. „Čas se krátí. Přerozdělení peněz, které byly původně určeny pro ministerstvo, musí schválit Evropská komise. A to je vždycky na dlouho,“ upozorňuje Grüner.

Změna adresáta peněz nemožná není, podobně nyní v programu Jihozápad přistálo více než 330 milionů korun navíc. Tyto peníze se rozdělovaly po nedávné revizi všech dotačních programů. „Část jsou peníze původně určené Ministerstvu pro místní rozvoj ČR,“ upřesňuje Böhmová. Většina těchto ´nově přidělených´ peněz půjde na krajské silnice, zbytek na odborné školství. „Tedy například na vybavení dílen nebo učeben,“ doplnila ředitelka úřadu. Šance, že ministerstva nevyčerpané peníze opravdu přenechají krajům, ale zřejmě není příliš vysoká. „Tím vlastně přiznají chybu,“ míní Grüner. Podle hejtmana mají navíc ministerstva problém domluvit se mezi sebou, natož jednat i s kraji. „Krajům vláda nechce dát nic,“ je skeptický Milan Chovanec.
Stovky kilometrů silnic, mezi nimiž je i druhá část úseku mezi Přešticemi a Nepomukem, tak musí počkat.