Na ultrazvuk do gynekologické ordinace, na opravu stropu lékařského střediska, elektronické zabezpečení a další věci přispěje obcím Plzeňský kraj z dotačního titulu na podporu dostupnosti primární ambulantní péče. Kraj rozdělí mezi šest obcí přes jeden milion korun. Usnesení rady bude ještě 9. září schvalovat zastupitelstvo.

Vedení kraje chce tímto krokem zabezpečit v obcích a městech do 7500 obyvatel základní lékařskou péči, kterou poskytuje praktik, pediatr, gynekolog a zubař. Dotace je letos vyhlášena poprvé a je určena pro obce, které vlastní lékařskou ordinaci.

LÉKAŘI STÁRNOU

„Titul jsme vyhlásili nově. Vznikl proto, že menší obce upozorňují, že lékaři stárnou a těžko za ně hledají náhradu. Lékaře tak přesvědčují, aby zůstali. Obcím proto chceme finančně pomoci, aby mohly ordinace opravit, vybavit nebo zrekonstruovat bydlení pro lékaře a aby nehrozilo, že tam péče zcela vymizí,“ vysvětlila radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Kraj pro tyto účely vyčlenil tři miliony korun a zájem projevilo celkem šest obcí. „Využily se všechny dotační obory a přes milion korun si rozdělí Pačejov, Mladý Smolivec, Břasy, Kasejovice, Hrádek a Bělá nad Radbuzou,“ vyjmenovala Stárková. „Jmenované obce použijí prostředky na opravy sociálních zařízení, na modernizaci nebo na opravu zubní ordinace,“ dodala radní.

Bělá nad Radbuzou na Domažlicku vlastní prostory, ve kterých sídlí záchranná služba, praktik či ženský lékař, a o finance z kraje si zažádala na ultrazvuk pro gynekologa.

„Dojíždí k nám gynekolog z domažlické nemocnice a ultrazvuk je pro něj dnes už nutností. Snažíme se, aby pacienti dostali nejlepší služby a aby byly ordinace kompletně vybavené,“ upozornil starosta Bělé Libor Picka.

OPRAVILI STROP

Peníze získají také Kasejovice na jižním Plzeňsku. „Podali jsme dvě žádosti. První byla na opravu stropu v čekárně u praktika, kde se začala loupat omítka. Zjistili jsme, že jsou tam shnilé tři trámy, které pocházejí už z roku 1923, a prakticky ihned jsme je museli odříznout, vyměnit za nové a vypodložit traverzami,“ řekla starostka Marie Čápová.

„Také jsme si zažádali na elektronické zabezpečení ordinace dětského lékaře,“ dodala starostka.