Zatímco divadlo s ročním rozpočtem cca 150 milionů korun ( z toho asi 143 milionů mu posílá plzeňská radnice) toto krácení existenčně neohrozí, filharmoniky může zlikvidovat. „Dotace z kraje činila třetinu našich příjmů. Doufám, že kraj své stanovisko ještě přehodnotí,“ prohlásila ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Je připravena jednat s hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD), která byla nedávno jmenována do Správní rady filharmonie. S omezením krajské dotace přesto v pondělí souhlasila.

To, že plzeňské hudební těleso nejspíš skončí, připouští i ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň). „Z rozpočtu města Plzně nejsme schopni chybějící peníze dodat, i kdyby nás o ně požádali,“ míní plzeňský ekonomický náměstek Vladimír Duchek a argumentuje dvanácti miliony korun, které západočeská metropole filharmonikům každoročně posílá.

Ekonomický náměstek hejtmanky Milan Chovanec (ČSSD) slibuje, že pokud se v příštím roce nějaké peníze uvolní, je jeho úřad připraven zahájit s filharmonií další jednání a pomoci jí. „Zatím však nemůžeme dát víc, musíme šetřit,“ dodává Chovanec.

Co bude s filharmonií dál? „Sezona 2010 je naplánována,“ potvrdila Kavalová.

Uvedla, že v první fázi zřejmě zastaví koncerty právě v Plzeňském kraji. Pokud fiharmonici podle Duchka omezí činnost v okresních městech, bude to nešťastné řešení, protože se dotkne široké veřejnosti. Náměstek Duchek upozorňuje i na to, že omezení rozpočtu filharmoniků bude mít negativní dopad i na kandidaturu Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015. Náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS), která kandidaturu města řídí, je nyní nemocná a její vyjádření zatím nemá Deník k dispozici.

Ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian rovněž připouští, že zkrácení krajské dotace na polovinu představuje do rozpočtu divadla citelný zásah. „Dosavadní krajskou dotaci šest milionů korun jsme brali jako začátek další spolupráce s Plzeňským krajem, vždyť 40 % návštěvníků našeho divadla není z Plzně, ale trend je úplně opačný. Doufám, že kraj své rozhodnutí o krácení ještě přehodnotí,“ doplňuje Burian.

Radní kraje pro kulturu Václav Koubík (ČSSD) odmítl včera postoj kraje k financování kultury komentovat s tím, že nemá čas a právě míří do Parlamentu.