Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj pošle peníze na platy zdravotních sester

Plzeň - Zdravotní sestry ve Stodské nemocnici dostanou o 2500 korun měsíčně více.

23.8.2009
SDÍLEJ:

Zdravotní sestra při zkoušceFoto: Archiv

Nemocnice se dosud potýkala s problémem, jak zvýšit sestrám plat, aby mohla čelit konkurenci a personál neutíkal za většími penězi jinam. Situace vygradovala vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která slibovala sestrám vyšší plat od 1. července. Plzeňskému kraji se nakonec podařilo najít finance pro sestry v krajských nemocnicích. Za srpen dostanou peníze formou odměny. Od září se pak mzdy zvýší pravděpodobně v podobě osobních příplatků. O jejich výši budou ředitelé nemocnic jednat.
„Peníze, na kterých jsme se s vedením kraje dohodli minulou středu, dostanou především zdravotní sestry. Rád bych ale odměnil i další zaměstnance. Do středního zdravotnického personálu totiž patří i rehabilitační pracovníci, laboranti a tak dále,“ uvádí ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Část peněz rozdělí i mezi lékaře a nižší zdravotnický personál, jako jsou ošetřovatelky.
Bureš odmítá paušální přístup. „Nebudou mít všichni stejně, myslím, že je správné, že každý dostane peníze podle odvedené práce. Finance předám primářům oddělení a vrchním sestrám, ti přijdou s návrhem, kolik by měl kdo dostat, a vše se mnou zkonzultují,“ vysvětluje Bureš.
Podotýká, že peníze od kraje, tedy 2500 korun na zdravotní sestru na měsíce červenec a srpen, stačit nebudou. „Je třeba si uvědomit, že z částky 2500 korun mzdových nákladů, tedy včetně odvodů zaměstnavatele, zbude nakonec pouhých 1865 korun hrubého,“ počítá ředitel. Nemocnice proto sáhne do vlastní kapsy. „Nemáme žádné finanční rezervy. Jako jediní z krajských nemocnic jsme se udrželi bez dluhů, ale také bez zisku. Nyní půjdeme do minusu. Udělat to ale musím, jinak se sestry rozutečou tam, kde jim dají víc,“ dodává Bureš.
Očekává, že v dohledné době dorazí i slibované úhrady od pojišťoven, ty se však budou týkat výhradně zdravotních sester a porodních asistentek. Na začátku roku chybělo nemocnici zhruba 12 sestřiček, nyní jich ve Stodě potřebují pět. „Vysvětluji si to vyšší nezaměstnaností, kterou způsobila ekonomická krize,“ tipuje Bureš.
V současnosti se navíc stále jedná se zdravotními pojišťovnami o navýšení plateb nemocnicím právě na platy zaměstnanců. „Čekáme, jak se vyvrbí všechny sliby, které dalo ministerstvo zdravotnictví, například ohledně zvýšení plateb od pojišťoven. Ty zatím celostátně pokryjí zhruba třetinu případů,“ uvádí hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.
Kraj se rozhodl na platy sester přispět i přesto, že se jedná o obchodní společnosti, do nichž by neměl posílat veřejné prostředky, protože se jedná o takzvanou nedovolenou podporu. „Jde o veřejný zájem, který je nadřazený fenoménu nedovolené podpory,“ vysvětluje hejtmanka.
Po předběžných odhadech by tedy měl kraj do pěti zdravotnických zařízení v kraji, čtyřem nemocnicím a dvěma léčebnám dlouhodobě nemocných přispět částkou přes tři a půl milionu korun.
Fakultní nemocnice v Plzni sestrám zvýšila platy z vlastních prostředků.

Autor: Michaela Kunešová

23.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Ilustrační foto.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení