Přesto se kvůli obrazu vedla téměř dvacetiminutová diskuze nejen o autorovi a umělecké hodnotě díla, ale i o dárcích, které hejtmanství dávalo vminulosti.

„Sice už je to zbytečné, když je obraz už koupený, ale proč dílo právě od pana Knížáka, když je vkraji určitě hodně umělců, kteří se mu určitě vyrovnají?“ ptala se například komunistka Zdeňka Hornofová. Na odpověď hejtmana Milana Chovance (ČSSD), že právě sKnížákem pojí prezidenta Klause přátelství, jen polohlasně odsekla: „Tak ať mu ho dá sám.“ Chovanec také ostatní ubezpečil, že obraz koupený ještě není, je pouze vybraný. „A propagaci Plzeňského kraje se rozhodně nebráním, proto od nás pan prezident dostane i koš sregionálními výrobky, mezi nimiž nechybí třeba sklo zannínské sklárny. Zkrátka odcházíme od produktů snálepkou ´Made in China´,“ podotkl hejtman. Proti tomu se ohradila bývalá hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) stím, že během jejího vedení se dávaly zejména literární dary. „Neměl jsem na mysli svou předchůdkyni. Ona byla na rozdíl ode mě natolik zručná, že dokázala některé dárky sama i vyrobit,“ pochválil Emmerovou Chovanec.

Kalista: Kolegové, přispějme ze svého

Emmerová vyslovila touhu vybrané dílo vidět. „Knížák není zrovna můj vkus, tak aby to třeba nevyznělo tak, že si zprezidenta chceme utahovat,“ podotkla Emmerová. Okamžitě kní přiskočil radní Václav Šimánek (ČSSD) a ukazoval jí fotografii vmobilu. „Sice tam moc nevidím a nevím, co to má být, ale vypadá to spíš jako střevo. Jako přeřezané něco,“ konstatovala exhejtmanka, což vzbudilo u ostatních zastupitelů pobavený smích. Hejtman následně přikázal obraz do sálu přinést a radního okřikl, aby nevyrušoval: „Pane Šimánku, je pěkné, že to máte vyfocené, ale originál je originál.“

Zastupitel za ODS Jiří Kalista následně navrhl změnu financování obrazu. „100 tisíc zveřejných zdrojů se mi zdá hodně. Co kdybychom část zaplatili my jako zastupitelé? Pana Klause by to určitě potěšilo,“ argumentoval Kalista. Hejtman následně vyzval ty, kteří ´mají chuť přispět´, aby se hlásili u ředitele úřadu. Proti tomu se velmi ostře ohradil primátor Martin Baxa (ODS): „Tohle je velmi nedůstojná diskuze a snávrhem svého kolegy Kalisty zásadně nesouhlasím. Je adekvátní, aby byl dar prezidentovi hrazen zveřejných zdrojů,“ rozčiloval se Baxa. Sepsul také připomínku Milady Emmerové. „Zastupitelé by neměli hodnotit uměleckou hodnotu díla. Na obraz se sice podívat můžeme, ale to je tak to jediné. Vybírali ho přece odborníci,“ doplnil primátor, který upozornil i na to, že Milan Knížák je plzeňským rodákem a sPlzeňským krajem je spjat i jinak. „Na Tachovsku má chalupu a vPlané chodil do školy,“ upřesnil komunista František Podlipský.