Radní k tomuto kroku donutily výhrady Evropské komise, která považuje současný způsob kompenzace poplatků za diskriminaci a mohl by být posuzován jako nedovolená veřejná podpora.

„Hrozilo, že by pacienti museli poplatky vrátit, a to dokonce i s úroky. Tomu se musíme vyhnout za každou cenu,“ uvedla hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD), která se už po květnových parlamentních volbách netajila tím, že by se vracení mělo zrušit, protože byl slib vázán na vítězství na volbách a následné zrušení poplatků v parlamentu. A to je nyní nereálné.

Stejný názor jako Evropská komise zastává i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a právní posudek, který si kraj nechal zpracovat. Další možností bylo proplácet poplatky ve všech zařízeních, ale na to kraj nemá finance. „Navíc nemůžeme zasahovat do kompetencí zařízení, která jsou soukromá nebo v gesci státu,“ dodala Emmerová.

Nejcitelněji pocítí tento krok senioři, kteří si o vrácení žádali nejčastěji, loni bylo 60 procent žadatelů starší šedesáti let. Poplatky za položku na receptu si nechává pravidelně proplácet například důchodce Jan Fišer z Chotěšova. Jak říká, když si šel vyzvednout léky na tři měsíce, zaplatil v lékárně 1400 korun. „Z toho bylo asi 230 korun jen za položky na receptu. Za rok je to přece spousta peněz,“ říká Fišer.

Dodává, že zdravotnická zařízení by neměla poplatky vybírat vůbec. „Celý život jsem pracoval a platil zdravotní pojištění, takže nevím, proč mám teď platit ještě poplatky. Už takhle doplácím hodně peněz za léky. Některé během let podražily i o sto procent,“ podotýká muž.

Konečné slovo bude mít zastupitelstvo na zářijovém jednání, lze ale předpokládat, že zastupitelé zrušení podpoří.

Návrh totiž dává sociálnědemokratická krajská rada a vzhledem k tomu, že má levice převahu i v zastupitelstvu, není předpoklad, že by se rozhodnutí zvrátilo. Proti vracení poplatků jsou navíc od začátku i občanští demokraté, kteří tento krok považují za nesystémový. „V době, kdy je třeba šetřit, je to zbytečné vyhazování peněz,“ vyjádřil se dřívější radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS).

„Stát se však může cokoli, takže by si pacienti měli žádat o vracení poplatků dál. Pokud by zastupitelstvo zrušení nepodpořilo, zmeškali by lhůtu, během níž lze o proplacení požádat. Hrozí maximálně to, že jejich žádosti nebude vyhověno,“ radí hejtmanka.

Plzeňský kraj byl spolu se Středočeským jediný, který po květnových parlamentních volbách poplatky nezrušil. Jako jediný měl také systém nastaven tak, že nebyl v rozporu s českou legislativou, od 1. srpna tento systém zpětného vracení formou darů přejímá právě středočeské hejtmanství, které jako jediné proplácení zachová.

Za zhruba rok a půl vyplatil Plzeňský kraj na poplatcích více než deset milionů korun.