Co konkrétně se jim už povedlo vyjednat, ale nikdo nedokáže říct. Všichni se totiž shodují v tom, že se při oficiálních setkáních jedná hlavně v obecné rovině. Náklady na cestu do Číny a Vietnamu, která se uskuteční od 15. do 27. listopadu, se pohybují kolem milionu korun.

Zatímco loni vycestovala do partnerské provincie Zhejiang téměř celá krajská rada, tentokrát jedou pouze čtyři hejtman Milan Chovanec, jeho náměstek pro dopravu Jaroslav Bauer, radní pro sociální oblast Miroslav Brabec a radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (všichni ČSSD). „Výběr padl na ty, kteří tam ještě nebyli a neměli možnost navázat kontakty,“ vysvětluje krajský radní pro školství Jiří Struček (ČSSD) určovací klíč, kdo bude letos ve východní Asii plzeňské hejtmanství zastupovat. Sám Struček tentokrát neletí. „Trošku mě to mrzí,“ podotkl.

Pracovní cesty se kromě radních zúčastní i zastupitelé Václav Votava (ČSSD) a František Podlipský (KSČM) a dva úředníci Krajského úřadu. Celkově bude mít delegace z Plzeňského kraje sedmnáct členů, doplní ji podnikatelé z Hospodářské komory Plzeňska. „Ti si cestu hradí sami,“ ujistil Bohuslav Borovanský, zástupce ředitele Krajského úřadu pro oblast samosprávy a služeb veřejnosti.

Účelem cesty je podpora tuzemských regionálních firem při získávání zakázek. Podnikatelé věří, že se jim podaří navázat vztahy pro export.

Politická záštita

Václav Šimánek je jediným členem rady, který jede do Číny už podruhé. „Je třeba někdo, kdo už se tam orientuje,“ argumentuje Šimánek. Na dotaz, který konkrétní projekt se vloni podařilo domluvit, ale odpověděl od lesa. „Vše je běh na dlouhou trať. Nemocnice, v níž jsme byli, je na špičkové úrovni a pracují tam lékaři z USA i Anglie. Pro nás je ale trochu z ruky, abychom se tam jezdili školit,“ tvrdí. Čína si navíc podle něj své údaje pečlivě chrání. „Nás Čechy ale mají rádi a chtějí spolupracovat, tak proč toho nevyužít,“ dodává.

Do Číny loni odjel i šéf Krajské hospodářské komory Zdeněk Mužík. V daleké Asii se překvapivě setkal hlavně se zástupci dalších českých krajů. „Potkali jsme se na výstavě EXPO a tam jsme vyřídili spoustu záležitostí například s Karlovarským nebo Jihomoravským krajem,“ tvrdí Mužík. V Číně je podle něj problém hlavně v tom, že podnikatelé, kteří by chtěli uzavřít smlouvy s místními firmami, potřebují politickou záštitu. „Bez ní se v podstatě nehnou.“

Náklady? Do milionu

I tentokrát si cestu za exotikou nechá ujít radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD). „Kontakty jsem navazoval dost už v Senátu a jsem vyježděný. Ale kolegům to přeju,“ podotkl Smutný s tím, že rozhodně nejde o výlety. „Je to dřina, člověk musí být pořád ve střehu.“

Jak často a kam přesně už radní během volebního období vycestovali, na Krajském úřadě nevědí. „Evidenci si nevedeme, museli bychom to dohledat zpětně,“ říká mluvčí Petra Jarošová. Zahraniční cesty ale nejsou nic výjimečného. Například náměstek hejtmana pro fondy EU a regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD) byl už několikrát v Bruselu a letos v říjnu také ve Francii. Poměrně časté jsou i cesty členů rady do sousedního Německa. Koncem tohoto týdne se radní Petr Smutný chystá do Holandska na konferenci o životním prostředí.

Kraj má na podobné cesty zvláštní položku v rozpočtu. „Budeme hradit cestu, ubytování, místní přepravu nebo třeba cestovní náhrady,“ vysvětluje Borovanský s tím, že přesnou částku zatím neví. „Chceme, aby celkové náklady za krajskou část delegace nepřesáhly milion korun.“