Plzeňském kraji se podařilo zaměstnat nejvíce ukrajinských uprchlíků v republice. Z 26 tisíc příchozích je v regionu zaměstnáno7 720. Vyplývá to z evidence Úřadu práce. Přes dva tisíce dětí už v kraji navštěvuje školy, školky a adaptační skupiny.

Hejtman Rudolf Špoták uvedl, že zaměstnání takového množství běženců je velkým úspěchem. „Většinou se jedná o matky s dětmi, které byly zaměstnány na nekvalifikovaných pozicích nebo na dělnických pozicích,“ řekl Špoták.

Podle něj si Ukrajinci v regionu našli práci velmi rychle díky tomu, že zde měli příbuzné nebo známé, kteří jim pomohli se do procesu rychleji zařadit.

Několik uprchlíků se rovněž uchází o práci v krajských nemocnicích. „Jsou to zejména zdravotní sestry a lékaři, bavíme se ale pouze o jednotkách lidí,“ poznamenal Rudolf Špoták s tím, že zdravotníci před nástupem do nemocnic si musí nejprve udělat atestace, což trvá v řádech měsíců.

 Ilustrační foto.
Nemohu se ovládnout, řekl muž urážející soudkyni. Hrozí mu vězení

„Už v době covidové krize se nám osvědčila komunikace se zaměstnavateli, využili jsme proto tuto cestu i nyní. Díky skvělé spolupráci Úřadu práce i všech dalších složek podílejících se na řešení uprchlické krize se nám podařilo běžence pozitivně motivovat a následně zaměstnat,“ vysvětlil hejtman.

Téměř 26 tisíc příchozích

Plzeňský kraj patří v počtu přijatých uprchlíků mezi tři nejvíce zasažené kraje napříč Českou republikou. „K sobotě 21. května je zde registrováno 25 926 ukrajinských uprchlíků, přes Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) jich prošlo k témuž dni 23 682,“ informovala mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová s tím, že přes KACPU bylo ubytováno 2 295 uprchlíků. „Z příchozích uprchlíků je v kraji 7 285 dětí ve věku 3 až 18 let, z toho jich 2 014 navštěvuje adaptační skupiny, školy a školky,“ doplnila Mertlová.