Na Ukrajinu v následujících dnech dorazí i kamion s humanitární pomocí, která byla zajištěna v rámci partnerských vztahů mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí.

Směrem na východ vyrazili v neděli 24. července 2022 spolu s Rudolfem Špotákem také náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard, náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Hais a Libor Picka, náměstek pro oblast kultury, památkové péče a cestovní ruch.

„Humanitární pomoc jsme našim přátelům dovezli už podruhé v pořadí. Tu první jsme převáželi koncem dubna krátce po návštěvě ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise, kdy jsme Ukrajině postižené ruskou agresí poskytli prostřednictvím velvyslanectví 5 milionů korun. Během návštěvy jsme na základě doporučení J. Perebyjnise na jihozápadní Ukrajině navázali kontakty s představiteli Ivano-Frankivské oblasti, dohodli se s nimi na spolupráci. Text dohody o spolupráci se nyní dopilovává s tamním ministerstvem zahraničí a jeho definitivní znění bude hotové na podzim,“ informuje z cesty za ukrajinskými partnery hejtman Špoták. Tento oficiální dokument budou následně schvalovat i krajští zastupitelé na svém nejbližším jednání.

Ilustrační foto.
ČEZ od května odpojil na západě Čech desítky domácností od energií

Humanitární pomoc, kterou představitelé regionu s sebou na Ukrajinu vezli, byla podobná jako před dvěma měsíci. Jde o osm elektrocentrál, 10 mikrovlnných trub, 20 varných konvic, desítky karimatek, dek a izotermických fólií včetně zdravotnického materiálu, jako jsou léky, obvazy, masti, přípravky na desinfekci vody a další, v celkové hodnotě více než 200 tisíc korun. Nově přivezli pro své partnery sanitní vůz Volkswagen Transporter T5, který vyřadila ze svého vozového parku Domažlická nemocnice. Sanitu předali zástupci PK společně s vedením Ivano-Franskivské oblasti tamním zdravotníkům.

„Moc děkujeme našim partnerům za pomoc a slib další spolupráce také v oblasti kultury a cestovního ruchu,“ řekla předsedkyně Ivano-Frankivské oblastní státní správy Svitlana Onyščuk.

V následujících dnech do Ivano-Frankivské oblasti také dorazí humanitární pomoc, kterou Plzeňský kraj převzal v sobotu 23. července v Chamu od svého partnerského regionu Horní Falc. I v něm je složení obsahu humanitární pomoci podobné jako z české strany – zdravotnický materiál a přístroje, elektrocentrály, trvanlivé potraviny a elektronické přístroje (pračky, ledničky, sušičky, rychlovarné konvice, mikrovlnky atd.). „Strašlivá agresivní válka na Ukrajině bohužel trvá již téměř šest měsíců. Statečný ukrajinský lid si i nadále zaslouží naši plnou solidaritu,“ prohlásil zemský rada okresu Cham Franz Löffler. Převoz kamionu s humanitární pomocí na Ukrajinu zajišťuje Plzeňský kraj ve spolupráci s německou stranou prostřednictvím spediční firmy.