Původní systém funguje od zřízení krajů, tedy téměř patnáct let. Kraj počítá, že ho výměna hlasovacího systému vyjde na 5,21 milionu korun.

V této ceně je 62 hlasovacích jednotek umožňující prezenci pomocí čipové karty, řídící jednotka systému, projektor včetně projekčního plátna, osm LCD obrazovek, tři speciální počítače, ozvučení sálu a také kamerový systém umožňující on-line přenosy z jednání zastupitelstva a následné uložení do archivu.

„Nový systém umožní mimo jiné i vyšší rozlišení, budou porty i pro zaměstnance, takže nebudou muset běhat k mikrofonu. Také bude o hlasování a přítomnosti jednotlivých zastupitelů mnohem více informací," vyjmenovává náměstek Grüner.

Podle něj už se díky přihlašování čipovou kartou nebude stávat, že se zastupitelé na začátku jednání jen přihlásí a pak odejdou.

Jedná se o podlimitní zakázku, hejtmanství výzvu k podání nabídek pošle minimálně pěti dodavatelům. Termín dodání kompletního systému je 22. červenec 2016. „Od září 2016 už bychom měli hlasovat v novém systému," dodal náměstek.