„Jsme naprosto bezmocní v boji s hejsky, kteří nepracují a řeší takto svou nevyhovující finanční situaci,“ sdělil nám Václav Škalda, majitel statku ve Vlkošově. Ten má s krádežemi pohonných hmot několikaleté zkušenosti.

„Podívejte se, tohle trvá asi už šest let a za tuto dobu nám bylo odcizeno přes dva tisíce litrů nafty. Například před třemi týdny jsme tady řešili další krádež. To šlo o celých 260 litrů,“ informoval nás muž. Zloději jsou podle něj čím dál tím drzejší. „Naftu kradou jak z bagru nebo náklaďáku na poli, ale nezdráhají se vlézt ani sem do statku,“ dodal Škalda.

Podobně jsou na tom i zemědělci z okolních vesnic. O krádežích však nechtějí říci žádné podrobnosti, aby na svůj pozemek nepřilákali další nenechavce.

I mluvčí severoplzeňských policistů Josef Aubrecht potvrzuje, že zejména osamoceně stojící technika je pro zloděje velkým lákadlem. „Vždycky zaznamenáváme více této majetkové trestné činnosti, když se provádí nějaké velké stavby – například dálnice nebo železniční koridor. Zloději si přes noc odstavenou techniku vytipují, je těžké ji proti nim zabezpečit,“ doplnil Aubrecht.

Podle něj se pachatelé zjišťují poměrně obtížně. Kradou převážně v noci, chybí stopy i svědci.