Tam mají lapkové dostatek prostoru, aby na obalech se zbožím vyměnili nálepky s čárkovými kódy a připravili tak obchod o tisíce korun. Jeden z posledních případů se stal v hypermarketu Globus. Dva mladíci si odsud odnesli bazény Oáza. Za ně ale zaplatili namísto 38 jen necelé dva tisíce korun.

„Ke krádeži došlo v hypermarketu u obce Chotíkov. Muži, které nejspíše zachytila bezpečnostní kamera, přelepili původní cenovku EAN kódy z jiného zboží. Pokladní to nezjistila, takže muži si bazény pohodlně odnesli,“ uvedl včera mluvčí plzeňských policistů Jaroslav Ibehej s tím, že policie žádá o pomoc při pátrání. Podle ředitele českých obchodů Globus Petra Vyhnálka je vyměňování kódů běžná praxe zlodějů. „Pravidelně děláme opatření, a stejně tak to bude i po plzeňské krádeži. Z taktických důvodů neřekneme jaké. Zloději jsou ale často krok před námi,“ uvedl ředitel s tím, že v tomto případě nešlo o pochybení pokladní. Na balení nebyl nápis, že se jedná o bazén, takže se nedalo zjistit, že cena je nízká,“ doplnil Vyhnálek.

Policie pátrá

Plzeňští kriminalisté pátrají po dvojici mužů, kteří dne 30.3.2007, v době od 19.33 hodin do 20.06 hodin, na prodejní ploše hypermarketu, který stojí těsně za katastrální hranicí města Plzně, podvodným způsobem získali dva bazény typu OAZA v celkové hodnotě téměř 38 tisíc korun. Muži strhli či přelepili tzv. EAN kódy z obalů bazénů, na které poté nalepili EAN kódy jiného zboží, jehož celková hodnota jen těsně překročila dvě tisícovky. Se zbožím pak přijeli ke kase, kde jim pokladní markovala jen dvoutisícovou částku. Po zaplacení i s bazény odjeli. Hypermarketu tak oba způsobili škodu převyšující pětatřicet tisíc korun. Policisté věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu podle § 250 odst. 1 tr. zákona.

Kriminalisté disponují fotografiemi obou podezřelých osob, které pořídila bezpečností kamera hypermarketu. První z mužů je cca pětadvacet let starý, štíhlé postavy, má tmavé krátké vlasy s ofinou do čela. Na sobě v době činu měl červenou mikinu s bílým potiskem a modré rifle. Druhý muž je zhruba ve stejném věku, je o něco nižší (výšku obou mužů nelze z fotografií odhadnout, předpokládám cca 175 cm +, - , ale to je jen má domněnka) a měl zcela nakrátko ostříhané tmavé vlasy. Na sobě v době činu měl tričko s krátkým rukávem tmavé barvy.

Plzeňští policisté žádají veřejnost, aby v případě, pokud někdo někoho z mužů na fotografiích pozná, aby zatelefonoval na linku 158 či se obrátil přímo na plzeňské kriminalisty, kteří tento případ šetří na č.: 974 325 877