Devět z deseti případů vloupání do aut jsou vyprovokované tím, že lidé nechávají různé věci položené na sedadlech. Vyplývá to z policejních statistik.

„Jeden z posledních případů se odehrál v pátek v Hřímalého ulici. Cizinka ze sousedního státu tam zaparkovala svůj stříbrný mercedes. Přestože automobil uzamkla, na sedadle spolujezdce nechala kufr s oblečením, šperky a kosmetikou. Když se po necelé hodině k vozu vrátila, zjistila, že někdo rozbil okno pravých předních dveří a zavazadlo ukradl,“ říká mluvčí plzeňských policistů Jaroslav Ibehej.

Chmaták si tentokrát opravdu přišel na své. „Jen škodu na ukradených věcech majitelka vyčíslila na více než 100 tisíc korun. Dalších 30 tisíc korun bude potřeba na opravu poškozených dveří vozu,“ dodal Ibehej.

Ve svém autě už asi nikdy nic nenechá Jan S. z Trnové. „Pod sedadlem jsem nedávno uložil notebook. Zloděj v Kollárově ulici ale vyháčkoval dveře a ukradl ho. Vznikla tak škoda ve výši několik desítek tisíc korun. Teď už v autě nenechám nikdy nic,“ dušuje se okradený řidič.

Nenechavce ale přitahují i zdánlivě neškodné návnady. „Měla jsem na předním sedadle položenou krabici s ochozenými sandály. Chtěla jsem je reklamovat,“ vzpomíná paní Dana z Plzně. Za hodinu se vrátila ke svému fiatu zaparkovanému v Kovářské ulici a málem omdlela. „Krabice byla pryč. U auta byl zničený zámek. Oprava vozu byla několinásobně dražší než moje staré boty,“ hodnotí škody mladá řidička.

Policisté apelují na řidiče, aby v autech nenechávali žádné předměty, a to i v případě, že odcházejí jen na pár minut. „To, že lidé předměty uklidí, může trvat několik minut. Může to ale ušetřit několik hodin běhání po úřadech kvůli ukradeným dokladům i nemalé finanční částky,“ podotkl Ibehej.

Řidiči by také neměli parkovat svá auta v odlehlých tmavých ulicích. Zloděje může odradit třeba i to, že vůz stojí zaparkovaný v místě, kde je dobré osvětlení a pohybuje se tam větší počet lidí.

Nejvíce vloupání do vozidel se podle policistů odehrává ve středu města a ve velkých sídlištích. „Majitelé nechávají v autech drahé digitální fotoaparáty a notebooky. Škody se pohybují v řádech i desetitisíců korun,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hábrová.