Rozkopané ulice v centru města berou živobytí drobným obchodníkům. Krachují hlavně krámy v Perlové a Pražské ulici, kde od května běží rekonstrukce tramvajové trati. Nářky jsou slyšet i od živnostníků, kteří si mohou dovolit zavřít dočasně nebo se drží zuby nehty.

„Tržby klesly o 70 procent. Počítala jsem ve stovkách korun a nikoliv v tisícovkách, jak jsem byla zvyklá. To pak nejde utáhnout nájem a úvěr od banky. Přišla jsem o zákazníky, kteří se v obchodě zastavili cestou na tramvaj. Kdo by chodil přes rozkopanou ulici," posteskla si šéfka zkrachovalé Štrůůůdlárny v Perlové ulici Renata Petrželková.

Novou práci si našla v kanceláři jednoho z výrobců aut.

Životem už několikátý měsíc rozhodně nekypí Pražská ulice. Přesun tramvajové zastávky odlákal lidi. A pusto je patrné i při pohledu do většiny výloh zdejších obchodů. „Prodejna uzavřena k 31. srpna z důvodu rekonstrukce Pražské ulice. Nebytový prostor k pronájmu od 1. září," píše se na oznámení zákazníkům prodejny s obuví.

Ve výhodě jsou obchodníci, kteří kromě Pražské ulice mají prodejnu i jinde. Ti zavřeli pouze dočasně. To je příklad firmy Pekařství Malinová nebo vinotéky v dolní části Pražské. „Uzavření obchodu po dobu rekonstrukce je levnější varianta než otevřené pekařství bez zákazníků," pověděla Sabina Kunzmanová z Pekařství Malinová s tím, že v Plzni a okolí provozují ještě osm prodejen, o které se může podnik opřít.

Ani padesátiprocentní propad tržeb nezlomil Ladislavu Sládkovou z Květinového studia Balhama. Nájem i faktury dodavatelům platí se zpožděním. Kvůli rekonstrukci živoří, končit úplně ani dočasně ale nechce. „Kde vezmu na nájem, když dočasně zavřu. Zkrátila jsem alespoň otevírací dobu o jednu dvě hodiny. Doufám, že rekonstrukci přežiju," uvedla Sládková.

Ve skluzu s platbami nájemného je také Restaurace PUB. „Přežíváme. Když srovnám loňské a letošní léto, tak jsme na třiceti procentech tržeb," spočítal majitel PUBu Martin Šampalík.

Vadí mu nesystematická rekonstrukce středu města a to, že se opravy protahují.

„Opravou křižovatky Pražská – Rooseveltova jsme od minulého pondělí odříznuti od obou konců Pražské ulice. Požadovali jsme, aby sem stavbaři dali nějakou lávku, když je rozkopaný chodník, ale bez úspěchu. Chápu, že je třeba rekonstruovat infrastrukturu, ale nemuseli nás odříznout," zlobil se Šampalík.

Za problém považuje i to, že kvůli rozkopanému chodníku zatéká voda do jeho restaurace. „Nikdo ze stavbyvedoucích to ale neřeší. Fleky na zdech a mokrý nábytek má zdokumentované likvidátor pojišťovny," řekl Šampalík.

Podle koordinátora staveb v centru města Václava Lacyka budou chodníky v Pražské vydlážděny do 26. října a tramvaje začnou ulicí jezdit na přelomu listopadu a prosince.

Obchodníci v městských objektech žadoní o snížení nájemného. „Poslala jsem na radnici žádost o jakékoliv snížení, ale stále čekám na vyřízení," řekla Sládková.

Ekonomickému náměstkovi primátora Martinu Zrzaveckému se ale moc nechce zvýhodňovat obchodníky v městských domech na úkor těch v soukromých objektech. Ani si nedokáže představit způsob vyčíslení ztráty prodejců. „Finanční kompenzací bychom navíc vytvořili precedens a v budoucnu by chtěli pokrýt propad tržeb další obchodníci," doplnil Zrzavecký.