Diakonie ČCE otevřela už 13. ročník sbírky vánočních dárku pro děti s názvem Krabice od bot. Od pondělí 13. listopadu jsou známa sběrná místa na webu krabiceodbot.cz, mezi nimi jsou také města z Plzeňského kraje. Od 20. listopadu do 5. prosince pak bude možné na uvedená sběrná místa přinášet slavnostně zabalené vánoční dárky. O jejich převzetí se na 264 místech postará na 800 dobrovolníků. Loni při sbírce přineslo přes 13 tisíc dárců téměř 50 tisíc dárků. Před přinesením dárku je potřeba vybrat z anonymního seznamu dívek a chlapců, který je doplněn i o věk dětí, svého obdarovaného a místo, kam dárek přinesete.

V Plzeňském kraji se na otevření připravují sběrná místa v šesti městech, a to v ​​Domažlicích, Klatovech, Merklíně, Plzni, Rokycanech a Tachově. Tak jako v předchozích letech se dárky od 6. prosince rozvezou do rodin v nouzi ve spolupráci se školami a úřady, do azylových domů apod.

Krabice od bot udělá radost dětem už potřinácté. V kraji se zapojí šestice měst.Krabice od bot udělá radost dětem už potřinácté. V kraji se zapojí šestice měst.Zdroj: Michal Turek

V Česku žijí podle zprávy Evrospké sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení těsně nad hranicí chudoby asi dva miliony lidí, pod hranicí pak zhruba jeden milion. Zejména v regionech je stále více rodin, které si kvůli tíživé situaci nemohou dovolit ani skromnou nadílku. „Naším přáním je především potěšit děti, které těžkou rodinnou situaci vnímají citlivě. Dárci ale mohou připravit krabici plnou překvapení i pro ostatní členy rodiny. Máme radost, že tradičně jsou nejčastějšími dárci děti, které se ve škole nebo s rodiči učí podělit o své hračky a myslet na ostatní. Letos jsme přidali nové metodické lekce pro učitele, které jim pomůžou o tématu darování a štědrosti s dětmi hovořit. Je o ně veliký zájem,“ říká Zdeňka Marešová, členka správní rady Diakonie ČCE, která vede oddělení péče o dárce.

„Dárcům se snadněji vybírají překvapení pro dívky, proto je každoročně oříškem získat dárce i pro dospívající chlapce. To by Diakonie letos chtěla změnit. Abychom dárcům výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme na webu Krabice od bot nejen detailní informace o tom, jak se do sbírky zapojit, ale také užitečná doporučení, kterými se přispívající mohou řídit,“ dodává Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.

Adéla Novotná, dobrovolnice zapojená do sbírky, vypráví příběh maminky Renaty, která sama pečuje o čtyři syny ve věku od tří do jedenácti let: „Je na chlapce sama, což není v dnešní době vůbec jednoduché. Snaží se najít si vhodné zaměstnání, ale bohužel vždy práci musela ukončit kvůli velké nemocnosti synů. S penězi musí nakládat velmi šetrně, na mnoho věcí jim nezbývá. Maminka Renata je za jakoukoliv péči a pomoc od nás vděčná. Poskytli jsme ji finanční příspěvek z Krabice online na letní tábor pro kluky nebo nákup základních potravin a dětem zářily oči štěstím, když si mohly rozbalit dárky z Krabice od bot. A pochlubit se ostatním spolužákům, co jim Ježíšek přinesl.“

Kromě vánoční sbírky je možné přispívat kdykoliv finančním darem do sbírky Krabice online. V roce 2022 se tak podařilo vybrat celkem 4,3 milionu korun na dlouhodobou pomoc dětem ohroženým chudobou, například doučování, terapie nebo podporu rodinám z azylových domů.