O produkty farmářů a výrobců ze západu Čech byl na historicky prvních farmářských trzích v Plzni obrovský zájem. V sobotu se na nádvoří hotelu Gondola v Pallově ulici tvořily fronty u všech stánků. Ačkoliv konec trhů měl být až ve 13 hodin, mnozí už neměli co nabídnout v 11 hodin. Další šanci nakoupit od místních farmářů budou mít Plzeňané až poslední sobotu v červnu.

„Příště toho budeme muset vzít prostě víc, takový zájem jsme nečekali. Domácí slepičí vajíčka nám lidé rozebrali v podstatě ihned,“ říká Jana Bouzková z ekologické farmy z Újezda nade Mží. Před polednem už neměli dokonce ani jedno křepelčí vajíčko.

Bez jablek se zase musela nakonec prezentovat firma Lukrena z Dolní Lukavice. „Prodali jsme je už ráno, nyní už máme jen mošt,“ nabízela k ochutnávce čistou jablečnou šťávu bez konzervantů, chemických přísad a bez cukru Jana Zikmundová. Mošt s sebou přiveze i příště a doufá, že do té doby dozrají i třešně.

Zájem a údiv budil obrovský bochník 45procentního ementálu, který prý váží 90 kilo a jeho prodejci ho dovezli z jižních Čech společně s nejrůznějšími cukrovinkami. Hlavně dětem se líbilo, když turecký med prodavač usekl sekyrkou.

Spoustu zájemců o domácí kozí sýr měli manželé Compertiovi, kteří do Plzně přijeli z Třemešné nad Přimdou. Protože netušili, zda by se tady sýr prodal, omezili první trhy jen na prezentaci a ochutnávky. „Máme jen dvanáct koz, a tak si nemůžeme dovolit udělat více zboží, než by se prodalo, musíme rozvážně počítat, aby náklady nepřekročily zisk, je to těžké,“ říká Eva Comperti Charvátová s tím, že obavy byly zbytečné, zájem byl obrovský. „Příště,“ slibovala žena a rozdávala alespoň telefonní číslo. Děti fascinovala koza, kterou s sebou manželé přivedli. „Ta je z kůzlátek, která se narodila v lednu a my jsme je museli vypiplat v panelákovém bytě. Dovedete si představit, jakou měli sousedi radost,“ vzpomíná žena, která ovládá několik světových jazyků a je původem knihovnice. Její italský manžel je zase restaurátor. Práce s kozami je ale oba baví.

Farmářské trhy nabídly nejen spoustu kvalitních produktů dohledatelného původu, ale hlavně umožnily zákazníkovi přímý kontakt s pěstitelem či výrobcem osobně. „Konat se na nádvoří hotelu Gondola budou každou poslední sobotu v měsíci až do října s výjimkou července,“ říká mluvčí plzeňského environmentálního centra Tomáš Popp. Projekt podpořil nadační fond Zelený poklad.