VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kožlany: Historie města je důležitá pro jeho budoucnost

KOŽLANY - Rozhovor s Vladimírem Přibylem, starostou severoplzeňského města.

5.11.2008
SDÍLEJ:

Vladimír PřibylFoto: DENÍK/Hana Josefová

Kožlany leží na samé hranici severního Plzeňska a Rakovnicka. Město s dlouhou historií se pyšní nejen svým slavným rodákem, druhým československým prezidentem Edvardem Benešem, ale především tím, že se snaží být přívětivé ke svým občanům a vstřícné k návštěvníkům. „Připravujeme zasíťování nových ulic i vyčištění rybníka Vožehák,“ shrnuje stručně nejbližší plány starosta města Kožlan Vladimír Přibyl.

To jsou dlouhodobé úkoly, které máte před sebou. Nejdříve však prozraďte, jak se ve funkci starosty cítíte? Vykonáváte ji od voleb v roce 2006, do té doby jste působil jako zástupce ředitele kožlanské základní školy…
V něčem jsou si obě pozice podobné, jde o práci s lidmi, stále je nutné něco organizovat a také vést administrativu. Ve škole je vše zaměřeno hlavně na pedagogickou práci, vedení obce má daleko širší záběr a nutná je také znalost zákonů. Samozřejmě, že s mnohým mi pomohl městský úřad, který má devět zaměstnanců.

K významným událostem, které se odehrály za vašeho působení na radnici, patří letošní květnové odhalení pomníku slavnému kožlanskému rodáku Edvardu Benešovi…
A zvláště pyšní jsme na to, že velká část nákladů byla hrazena z veřejné sbírky. Na vybudování pomníku přispěli mnozí naši občané. Dohromady jsme vybrali přes tři sta tisíc korun. Celkové náklady činily zhruba půl milionu korun, přispělo také ministerstvo kultury a další instituce. Sbírka ještě stále běží, může trvat celkem tři roky. Peníze, které se nám podaří ještě vybrat, použijeme na terénní úpravy v okolí pomníku a na jeho osvětlení.

Osoba jednoho ze zakladatelů našeho státu a druhého prezidenta tehdejšího Československa je pro město a jeho občany asi hodně důležitá…
Rozhodně ano, dá s říci, že prezident Beneš v mnohém naše občany spojuje a také láká vzácné návštěvníky. Vždyť letos v květnu na slavnostní odhalení pomníku přijel současný prezident Václav Klaus a zůstal u nás o několik hodin déle než bylo původně jeho protokolem naplánováno. Už před deseti lety bylo v bývalé škole, do níž Beneš chodil, vybudováno muzeum, které tohoto státníka připomíná. Muzeum se stalo jakýmsi společenským a vzdělávacím centrem Kožlan a působí při něm Spolek Edvarda Beneše. Hodně obyvatel naší obce se například u pomníku sešlo letos 28. října při příležitosti vzpomínkového aktu k 90. výročí založení naší republiky. Součástí slavnostního dne byla i procházka po části kožlanské naučné stezky.

Vypadá to, že historie je i pro současný život města velmi důležitá…
Ano, i díky tomu, že lidé znají historii místa, kde žijí, cítí s ním jistou sounáležitost a jsou na něj hrdi. V Kožlanském zpravodaji, měsíčníku, který informuje o životě ve městě, vychází pravidelně články pana Bohuslava Vondráška, veterináře a nadšeného amatérského historika. Ten zná dějiny Kožlan do nejmenších podrobností. Dlouhodobě spolupracujeme také s Muzeem a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Muzeum nám pomohlo s přípravou expozice o Benešovi, připravilo také texty, jež jsou součástí naučné stezky, která vede Kožlany a jejich okolí. Role mariánskotýnického muzea je pro popularizaci historie celého severního Plzeňska velmi důležitá, stejně tak je třeba ocenit práci jeho zaměstnanců na mapování památek našeho regionu i jejich záchraně.

A když se z historie vypravíme do blízké budoucnosti…
Připravujeme zasíťování Sportovní ulice, je to totiž oblast vhodná pro výstavbu rodinných domů. Podobná situace je i v oblasti Na Výfuku. Zde by mělo vyrůst deset domů, takže i tady připravujeme vybudování komunikace a položení kanalizace. V souvislosti s novou výstavbou připravujeme aktualizaci územního plánu. Tyto investiční akce budeme hradit z privatizace bytů.

U Kožlan před několika lety vyrostla průmyslová zóna…
Nepočítáme s jejím rozšiřováním. Zahraniční investoři nás sice oslovují, mají ale zájem, aby město hradilo zasíťování pozemku. Naše současné zkušenosti ale ukazují, že v provozu jsou zaměstnáni převážně zahraniční dělníci, naši obyvatelé dojíždí za prací jinam.

Jak zaznělo na začátku, máte plány s významnou rekreační oblastí…
Plánujeme vyčistit Vožehův rybník a opravit jeho hráz. Nechali jsme si zpracovat projektovou dokumentaci, nyní jsme ve fázi zahájení stavebního řízení. Většinovým vlastníkem rybníka a pozemků okolo něj je město. Abychom však mohli získat dotace z Evropské unie, musíme být jediným vlastníkem. Jednáme nyní o odkupu s majiteli zbývajících pozemků. Situace je ztížená tím, že některé z pozemků jsou součástí zatím nevyřízeného dědictví. Vožehův rybník a jeho okolí je důležitou relaxační a rekreační oblastí. Nachází se u něj například fotbalové hřiště, v jeho okolí vznikla chatová osada a přímo v jeho sousedství je několik rekreačních středisek. Vybudovali jsme k němu z města jednoduchou zpevněnou cestu, aby lidé nemuseli chodit po silnici. Čištění rybníka a opravy hráze vyjdou na dvacet milionů korun, věříme, že se nám velkou část podaří získat z fondů Evropské unie.

Máte s jejich získáváním nějaké zkušenosti?
Ano, příští rok se pustíme do zateplení budovy základní školy a výměny jejích oken. Právě na tyto opravy jsme získali dotaci z Evropské unie. Ta činí pětasedmdesát procent z celkové devítimilionové částky.

Kožlany spravují také čtyři okolní obce…
Různé opravy a úpravy děláme po dohodě s tamními občany. V Bučku vzniklo například dětské hřiště. Nyní nad ním patronát převzali tamní hasiči, kteří natírají zábradlí, opravují osvětlení, připravují kůly na upevnění volejbalové sítě. Dokonce z jedné zrušené školy sehnali různé prolézací prvky, kterými chystají část hřiště vybavit. V Hedčanech jsme v říjnu předávali vyčištěný rybník se zpevněnými břehy. Rybník je na návsi a slouží zároveň jako požární nádrž. V Hodyni připravujeme výměnu oken u kaple. Získali jsme stopadesátitisícový grant z ministerstva kultury, okna dostanou původní podobu a budou vyrobena z olovnatého skla. Hodyňským hasičům jsme umožnili, aby si v budově bývalé školy zřídili klubovnu, oni nyní upravují a udržují okolí školy. Občané Hodyně také plánují obnovu památníku Antonína Švehly, někdejšího prvorepublikového československého premiéra. Ve Dřevci se chystáme na opravu kapličky, právě probíhá výběrové řízení. V této obci je velkým problémem hlavní komunikace, která je v žalostném stavu. Silnice ale patří kraji a spravuje ji Správa a údržba silnic Kralovice.

Autor: Hana Josefová

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 22 320 Kč

Pracovníci vězeňské služby Strážný justiční stráže u Okresního soudu v Plzni (Chodské náměstí). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 22320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vězeňská služba ČR, Věznice Plzeň, nabízí možnost přijetí do služebního poměru příslušníka Vězeňské služby ČR na služební místo , STRÁŽNÝ JS , u Okresního soudu v Plzni (Chodské náměstí), , Nabízíme:, - platové ohodnocení dle zákona o služebním poměru 361/2003 Sb., v platném znění, nařízení vlády č. 104/2005 a nařízení vlády 227/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů (od 22.320,- hrubého, bez praxe v ozbrojených složkách), - ošatné, - 6 týdnů dovolené, - lékařskou péči , - částečně hrazenou dětskou a rodinnou rekreaci, kulturní a sportovní vyžití, - po 15 letech služebního poměru příspěvek za službu, 14-ti denní, ozdravný pobyt v rekreačních zařízeních Vězeňské služby (Květnice Praha, Přední Labská, Pracov u Tábora…….), - Příspěvek na stravování , - Možnost využití vlastní posilovny a tělocvičny, - Vlastní rekreační zařízení v krásném prostředí - Krkonoše, Jižní Čechy, Požadujeme:, - bezúhonnost, - střední vzdělání s maturitní zkouškou, - fyzickou, zdravotní a osobnostní způsobilost pro výkon služby, Nástup dle dohody., , Kontakt pro sdělení podrobnějších informací:, Věznice Plzeň, oddělení personální, Klatovská 202, 301 00 Plzeň, Tel: 377 660 380 , e-mail: lfoldova@vez.plz.justice.cz,. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky, věznice plzeň, Klatovská třída, č.p. 2868, 301 00 Plzeň 1. Informace: Linda Foldová, +420 377 660 380.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 12 510 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel/ka odborného výcviku - obor vzdělání strojní mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12510 kč, mzda max. 14700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Klubu 302, Horní Bříza, Požadavek: vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (pedagogické vzdělání je možné si doplnit ročním studiem pedagogiky) praxe v oboru strojní mechanik; zaměstnavatel bude požadovat výpis z rejstříku trestů, úvazek: 0,5 - tj. 30-35 vyuč. hodin ob týden, Plat: dle nařízení vlády 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů; platová tř. 10 (12.510,- - 14.700,- Kč měsíčně podle věku a praxe)osobní příplatek a zvláštní příplatek dle příslušných platových předpisů, Kontakt: valasikova@souplzen.cz, Telefon: 373 730 039 (8.00 - 14.00 hod). Pracoviště: Střední odborné učiliště stavební a odborné učiliště stavební, U klubu, č.p. 302, 330 12 Horní Bříza. Informace: Valašiková, +420 373 730 039.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 13 300 Kč

Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) ostatní pomocní manipulační pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13300 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu Dobřany, povolení dle §92, krátkodobé zaměstnání, první kontakt se zaměstnavatelem po a čt 9:00 až 11:00 na telefonu 777 555 387 nebo osobně v pátek od 9:00 do 11:00 hod. (Osoblaho 1275, Dobřany). Pracoviště: Ciringsa s.r.o., dobřany, Osoblaho, č.p. 1275, 334 41 Dobřany. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 22 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Mechanik pneuservisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zruč-Senec, Hledáme pracovitého a spolehlivého pracovníka na přezouvání pneumatik. Vyučení v oboru vítáno, není podmínkou. Šikovné rádi zaučíme. , Příplatek za přesčas: 150,-Kč/hod., Zaměstnanecké výhody:, - výplata každý týden, - při domluvení zakázky odměna,, - možnost přezutí svého auta zdarma. Pracoviště: Pavel svatoš, Senecká, č.p. 29, 330 08 Zruč-Senec. Informace: Pavel Svatoš, +420 777 266 192.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Česká republika x Dánsko
7

České házenkářky vzdorovaly silným Dánkám čtyřicet minut

FOTO: Devátý plzeňský zubr dostal jméno Ony

Plzeň - Kmotrem zubříka se stal primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Farmářské trhy? Plzeňané utratí až dvanáct milionů

Regionální prodejci jídla začnou nabízet zboží každou sobotu.

V Plzni 2015 končí ředitel programu Jiří Sulženko

Plzeň – Po pěti letech v Plzni končí programový ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko. „Mé důvody jsou ryze rodinné,“ řekl Deníku manažer, který dojížděl do Plzně z Prahy.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT