VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kožlany: Historie města je důležitá pro jeho budoucnost

KOŽLANY - Rozhovor s Vladimírem Přibylem, starostou severoplzeňského města.

5.11.2008
SDÍLEJ:

Vladimír PřibylFoto: DENÍK/Hana Josefová

Kožlany leží na samé hranici severního Plzeňska a Rakovnicka. Město s dlouhou historií se pyšní nejen svým slavným rodákem, druhým československým prezidentem Edvardem Benešem, ale především tím, že se snaží být přívětivé ke svým občanům a vstřícné k návštěvníkům. „Připravujeme zasíťování nových ulic i vyčištění rybníka Vožehák,“ shrnuje stručně nejbližší plány starosta města Kožlan Vladimír Přibyl.

To jsou dlouhodobé úkoly, které máte před sebou. Nejdříve však prozraďte, jak se ve funkci starosty cítíte? Vykonáváte ji od voleb v roce 2006, do té doby jste působil jako zástupce ředitele kožlanské základní školy…
V něčem jsou si obě pozice podobné, jde o práci s lidmi, stále je nutné něco organizovat a také vést administrativu. Ve škole je vše zaměřeno hlavně na pedagogickou práci, vedení obce má daleko širší záběr a nutná je také znalost zákonů. Samozřejmě, že s mnohým mi pomohl městský úřad, který má devět zaměstnanců.

K významným událostem, které se odehrály za vašeho působení na radnici, patří letošní květnové odhalení pomníku slavnému kožlanskému rodáku Edvardu Benešovi…
A zvláště pyšní jsme na to, že velká část nákladů byla hrazena z veřejné sbírky. Na vybudování pomníku přispěli mnozí naši občané. Dohromady jsme vybrali přes tři sta tisíc korun. Celkové náklady činily zhruba půl milionu korun, přispělo také ministerstvo kultury a další instituce. Sbírka ještě stále běží, může trvat celkem tři roky. Peníze, které se nám podaří ještě vybrat, použijeme na terénní úpravy v okolí pomníku a na jeho osvětlení.

Osoba jednoho ze zakladatelů našeho státu a druhého prezidenta tehdejšího Československa je pro město a jeho občany asi hodně důležitá…
Rozhodně ano, dá s říci, že prezident Beneš v mnohém naše občany spojuje a také láká vzácné návštěvníky. Vždyť letos v květnu na slavnostní odhalení pomníku přijel současný prezident Václav Klaus a zůstal u nás o několik hodin déle než bylo původně jeho protokolem naplánováno. Už před deseti lety bylo v bývalé škole, do níž Beneš chodil, vybudováno muzeum, které tohoto státníka připomíná. Muzeum se stalo jakýmsi společenským a vzdělávacím centrem Kožlan a působí při něm Spolek Edvarda Beneše. Hodně obyvatel naší obce se například u pomníku sešlo letos 28. října při příležitosti vzpomínkového aktu k 90. výročí založení naší republiky. Součástí slavnostního dne byla i procházka po části kožlanské naučné stezky.

Vypadá to, že historie je i pro současný život města velmi důležitá…
Ano, i díky tomu, že lidé znají historii místa, kde žijí, cítí s ním jistou sounáležitost a jsou na něj hrdi. V Kožlanském zpravodaji, měsíčníku, který informuje o životě ve městě, vychází pravidelně články pana Bohuslava Vondráška, veterináře a nadšeného amatérského historika. Ten zná dějiny Kožlan do nejmenších podrobností. Dlouhodobě spolupracujeme také s Muzeem a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Muzeum nám pomohlo s přípravou expozice o Benešovi, připravilo také texty, jež jsou součástí naučné stezky, která vede Kožlany a jejich okolí. Role mariánskotýnického muzea je pro popularizaci historie celého severního Plzeňska velmi důležitá, stejně tak je třeba ocenit práci jeho zaměstnanců na mapování památek našeho regionu i jejich záchraně.

A když se z historie vypravíme do blízké budoucnosti…
Připravujeme zasíťování Sportovní ulice, je to totiž oblast vhodná pro výstavbu rodinných domů. Podobná situace je i v oblasti Na Výfuku. Zde by mělo vyrůst deset domů, takže i tady připravujeme vybudování komunikace a položení kanalizace. V souvislosti s novou výstavbou připravujeme aktualizaci územního plánu. Tyto investiční akce budeme hradit z privatizace bytů.

U Kožlan před několika lety vyrostla průmyslová zóna…
Nepočítáme s jejím rozšiřováním. Zahraniční investoři nás sice oslovují, mají ale zájem, aby město hradilo zasíťování pozemku. Naše současné zkušenosti ale ukazují, že v provozu jsou zaměstnáni převážně zahraniční dělníci, naši obyvatelé dojíždí za prací jinam.

Jak zaznělo na začátku, máte plány s významnou rekreační oblastí…
Plánujeme vyčistit Vožehův rybník a opravit jeho hráz. Nechali jsme si zpracovat projektovou dokumentaci, nyní jsme ve fázi zahájení stavebního řízení. Většinovým vlastníkem rybníka a pozemků okolo něj je město. Abychom však mohli získat dotace z Evropské unie, musíme být jediným vlastníkem. Jednáme nyní o odkupu s majiteli zbývajících pozemků. Situace je ztížená tím, že některé z pozemků jsou součástí zatím nevyřízeného dědictví. Vožehův rybník a jeho okolí je důležitou relaxační a rekreační oblastí. Nachází se u něj například fotbalové hřiště, v jeho okolí vznikla chatová osada a přímo v jeho sousedství je několik rekreačních středisek. Vybudovali jsme k němu z města jednoduchou zpevněnou cestu, aby lidé nemuseli chodit po silnici. Čištění rybníka a opravy hráze vyjdou na dvacet milionů korun, věříme, že se nám velkou část podaří získat z fondů Evropské unie.

Máte s jejich získáváním nějaké zkušenosti?
Ano, příští rok se pustíme do zateplení budovy základní školy a výměny jejích oken. Právě na tyto opravy jsme získali dotaci z Evropské unie. Ta činí pětasedmdesát procent z celkové devítimilionové částky.

Kožlany spravují také čtyři okolní obce…
Různé opravy a úpravy děláme po dohodě s tamními občany. V Bučku vzniklo například dětské hřiště. Nyní nad ním patronát převzali tamní hasiči, kteří natírají zábradlí, opravují osvětlení, připravují kůly na upevnění volejbalové sítě. Dokonce z jedné zrušené školy sehnali různé prolézací prvky, kterými chystají část hřiště vybavit. V Hedčanech jsme v říjnu předávali vyčištěný rybník se zpevněnými břehy. Rybník je na návsi a slouží zároveň jako požární nádrž. V Hodyni připravujeme výměnu oken u kaple. Získali jsme stopadesátitisícový grant z ministerstva kultury, okna dostanou původní podobu a budou vyrobena z olovnatého skla. Hodyňským hasičům jsme umožnili, aby si v budově bývalé školy zřídili klubovnu, oni nyní upravují a udržují okolí školy. Občané Hodyně také plánují obnovu památníku Antonína Švehly, někdejšího prvorepublikového československého premiéra. Ve Dřevci se chystáme na opravu kapličky, právě probíhá výběrové řízení. V této obci je velkým problémem hlavní komunikace, která je v žalostném stavu. Silnice ale patří kraji a spravuje ji Správa a údržba silnic Kralovice.

Autor: Hana Josefová

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 35 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Technik BOZP a PO. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technik BOZP a PO , Požadujeme: SŠ, VŠ vzdělání v technickém oboru, praxi na obdobné pozici, Osvědčení osoby odborně způsobilé pro úkoly v prevenci rizik v oblasti BOZP ( zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP), Osvědčení o odborné způsobilosti o požární ochraně (§ 11 odst. 1 zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně), znalost předpisů BOZP a Požární ochrany, obecné znalosti zákoníku práce, systémů řízení kvality ISO, orientaci v související legislativě a normách, znalost MS Word, Excel, ŘP sk. B, Popis práce: odpovědnost za BOZP a PO ve společnosti, vyhledávání a hodnocení rizik, navrhování preventivních a nápravných opatření, provádění pravidelných kontrol na pracovištích, tvorba interních předpisů a metodik v oblasti BOZP a PO, zabezpečení dodržování příslušných zákonů, právních a technických norem a interních předpisů, školení zaměstnanců v oblasti BOZP a PO, monitorování údržby a úklidu, spolupráce při komunikaci s úřady, zpracování reportů a analýz., , Nabízíme: zázemí tradiční strojírenské firmy, mzdu 35.000,- - 45.000,- Kč/měs. (dle prokázané praxe) , možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na penzijní připojištění 700,- Kč, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5.000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník/pracovnice úklidu, Co vás čeká:, Společnost SeneCura je s více než 6 800 lůžky a s 81 sociálními a zdravotnickými zařízeními přední privátní poskytovatel péče v Rakousku a je držitelem mnohonásobného ocenění za kvalitu a inovaci. Svými znalostmi a dlouholetou zkušeností v oblasti péče poskytuje jistotu klientům i v České republice, ve které je SeneCura největším soukromým provozovatelem domovů pro seniory se špičkovou zdravotní a sociální péčí. SeneCura Česká republika v současné době provozuje 14 SeniorCenter. SeneCura je součástí francouzské skupiny ORPEA, která v mezinárodním měřítku provozuje přes 800 zdravotnických a sociálních zařízení. , Náplň práce:, Běžný úklid společných prostor SeniorCentra (chodby, schodiště, odpadkové koše). , Úklid pokojů klientů SeniorCentra (stírání prachu, úklid sociálního zařízení). , Pracovní doba: dlouhé a krátké týdny - 12-ti hodinové směny Pracovní rozpětí služby od 6.00 - 18.00), , Co vám můžeme nabídnout, " Mzdu odpovídající vašim zkušenostem (základní mzda 12.500,- Kč hrubého + 1.500,- Kč osobní ohodnocení) při úvazku 1,0), " Příplatky za práci o víkendu a noční směny ve výši 25 %, " Poukázky na nákup potravin, " Dovolená navíc, " Bonusy za věrnost, " Dotované stravování, " Možnost profesního vzdělávání, " Trvalý pracovní poměr ve stabilní nadnárodní firmě, , Kontakt, Hana Lavrikovová, h.lavrikovova@senecura.cz, +420725569189. Pracoviště: Senecura seniorcentrum mopt a.s., plzeň, Papírnická, č.p. 2781, 326 00 Plzeň 26. Informace: Hana Lavrikovová, +420 725 569 189.

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z textilu a kůže operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 32. Poznámka: Místo výkonu práce - Logistická 153,Úherce (okres Plzeň-sever), , Upřesňující informace:, - montáž autosedaček na lince,, - vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení ,, - možnost kariérního růstu,, - bonusové složky mzdy,, - práce ve stabilní společnosti bez poklesu výroby (hledáme stálé zaměstnance do kmenu),, - čisté a moderní pracovní prostředí, - doprava a ubytování zajištěno. , , Zaměstnanecké výhody:, - náborový příspěvek 4 000 Kč, - možnost ubytování (první 3 měsíce zdarma), - doprava firemními autobusy nebo příspěvek na dopravu,, - příspěvek na stravu, obědy nebo večeře zdarma, - příspěvek na penzijní připojištění,, -po roce 5 dnů dovolené navíc,, - služby fyzioterapeuta přímo na pracovišti.. Pracoviště: Faurecia plzeň s.r.o., Logistická, č.p. 153, 330 23 Nýřany. Informace: Hana Němečková, +420 720 748 788.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník kovů - obsluha obráběcího centra MCK 200. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vyučen ve strojírenském oboru a min. 4 roky praxe s obsluhou obráběcího stroje, dokonalé čtení strojírenských výkresů a orientace v nich. Výhodou: platný vazačský a jeřábnický průkaz, Popis práce: , obsluha obráběcího centra MCK 200NC, osazený řídícím systémem Siemens Sinumeric 840C, opracování velkých zalomených hřídelí na čisto, nepřetržitý provoz, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 140-160 Kč/hod., - příplatek za odpol. sm. 7 Kč, noční min. 12 Kč a výkonnostní max. 10% ze sazby , - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Akvabely. To jsou v Plzni zleva Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba a Bronislav Kotiš.

Cyrana střídají Akvabely

Daniel Bechný, ředitel Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, představuje výstavu, která připomíná popravené ve Spáleném lese u Klatov.

Třiasedmdesát popravených ve Spáleném lese. To jsou oni

Muž, který nechal štěňata umřít hlady, půjde před soud. Hrozí mu pět let

Klatovsko – Až pět let kriminálu hrozí Václavu M. (49) z Radkovic na Měčínsku, kterého klatovská policie nyní obvinila z týrání zvířat. Muž před měsícem odsoudil k smrti štěňata, která zanechal napospas osudu na poli u Radkovic. Část z nich skutečně zemřela hladem a žízní.

Další rozkopaná bude Lobezská

Plzeň - Další ulicí, kterou čeká kompletní rekonstrukce, je Lobezská. Frekventovaná slovanská komunikace se musí spravit už kvůli chystané rekonstrukci tramvajových kolejí na Koterovské třídě. Musí být hotová, protože bude sloužit jako objízdná trasa.

Dívka z dětského domova je už druhý týden nezvěstná

Klatovy, Plzeň - Kriminalisté Městského ředitelství policie Plzeň pátrají po pohřešované osobě.

Vnitřní bazén na Lochotíně čeká pravidelná každoroční odstávka

Plzeň - Vnitřní bazén v Plzni na Lochotíně čeká odstávka v souvislosti s pravidelnou údržbou, která potrvá od 23. července do 5. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT