VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kožlany: Historie města je důležitá pro jeho budoucnost

KOŽLANY - Rozhovor s Vladimírem Přibylem, starostou severoplzeňského města.

5.11.2008
SDÍLEJ:

Vladimír PřibylFoto: DENÍK/Hana Josefová

Kožlany leží na samé hranici severního Plzeňska a Rakovnicka. Město s dlouhou historií se pyšní nejen svým slavným rodákem, druhým československým prezidentem Edvardem Benešem, ale především tím, že se snaží být přívětivé ke svým občanům a vstřícné k návštěvníkům. „Připravujeme zasíťování nových ulic i vyčištění rybníka Vožehák,“ shrnuje stručně nejbližší plány starosta města Kožlan Vladimír Přibyl.

To jsou dlouhodobé úkoly, které máte před sebou. Nejdříve však prozraďte, jak se ve funkci starosty cítíte? Vykonáváte ji od voleb v roce 2006, do té doby jste působil jako zástupce ředitele kožlanské základní školy…
V něčem jsou si obě pozice podobné, jde o práci s lidmi, stále je nutné něco organizovat a také vést administrativu. Ve škole je vše zaměřeno hlavně na pedagogickou práci, vedení obce má daleko širší záběr a nutná je také znalost zákonů. Samozřejmě, že s mnohým mi pomohl městský úřad, který má devět zaměstnanců.

K významným událostem, které se odehrály za vašeho působení na radnici, patří letošní květnové odhalení pomníku slavnému kožlanskému rodáku Edvardu Benešovi…
A zvláště pyšní jsme na to, že velká část nákladů byla hrazena z veřejné sbírky. Na vybudování pomníku přispěli mnozí naši občané. Dohromady jsme vybrali přes tři sta tisíc korun. Celkové náklady činily zhruba půl milionu korun, přispělo také ministerstvo kultury a další instituce. Sbírka ještě stále běží, může trvat celkem tři roky. Peníze, které se nám podaří ještě vybrat, použijeme na terénní úpravy v okolí pomníku a na jeho osvětlení.

Osoba jednoho ze zakladatelů našeho státu a druhého prezidenta tehdejšího Československa je pro město a jeho občany asi hodně důležitá…
Rozhodně ano, dá s říci, že prezident Beneš v mnohém naše občany spojuje a také láká vzácné návštěvníky. Vždyť letos v květnu na slavnostní odhalení pomníku přijel současný prezident Václav Klaus a zůstal u nás o několik hodin déle než bylo původně jeho protokolem naplánováno. Už před deseti lety bylo v bývalé škole, do níž Beneš chodil, vybudováno muzeum, které tohoto státníka připomíná. Muzeum se stalo jakýmsi společenským a vzdělávacím centrem Kožlan a působí při něm Spolek Edvarda Beneše. Hodně obyvatel naší obce se například u pomníku sešlo letos 28. října při příležitosti vzpomínkového aktu k 90. výročí založení naší republiky. Součástí slavnostního dne byla i procházka po části kožlanské naučné stezky.

Vypadá to, že historie je i pro současný život města velmi důležitá…
Ano, i díky tomu, že lidé znají historii místa, kde žijí, cítí s ním jistou sounáležitost a jsou na něj hrdi. V Kožlanském zpravodaji, měsíčníku, který informuje o životě ve městě, vychází pravidelně články pana Bohuslava Vondráška, veterináře a nadšeného amatérského historika. Ten zná dějiny Kožlan do nejmenších podrobností. Dlouhodobě spolupracujeme také s Muzeem a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Muzeum nám pomohlo s přípravou expozice o Benešovi, připravilo také texty, jež jsou součástí naučné stezky, která vede Kožlany a jejich okolí. Role mariánskotýnického muzea je pro popularizaci historie celého severního Plzeňska velmi důležitá, stejně tak je třeba ocenit práci jeho zaměstnanců na mapování památek našeho regionu i jejich záchraně.

A když se z historie vypravíme do blízké budoucnosti…
Připravujeme zasíťování Sportovní ulice, je to totiž oblast vhodná pro výstavbu rodinných domů. Podobná situace je i v oblasti Na Výfuku. Zde by mělo vyrůst deset domů, takže i tady připravujeme vybudování komunikace a položení kanalizace. V souvislosti s novou výstavbou připravujeme aktualizaci územního plánu. Tyto investiční akce budeme hradit z privatizace bytů.

U Kožlan před několika lety vyrostla průmyslová zóna…
Nepočítáme s jejím rozšiřováním. Zahraniční investoři nás sice oslovují, mají ale zájem, aby město hradilo zasíťování pozemku. Naše současné zkušenosti ale ukazují, že v provozu jsou zaměstnáni převážně zahraniční dělníci, naši obyvatelé dojíždí za prací jinam.

Jak zaznělo na začátku, máte plány s významnou rekreační oblastí…
Plánujeme vyčistit Vožehův rybník a opravit jeho hráz. Nechali jsme si zpracovat projektovou dokumentaci, nyní jsme ve fázi zahájení stavebního řízení. Většinovým vlastníkem rybníka a pozemků okolo něj je město. Abychom však mohli získat dotace z Evropské unie, musíme být jediným vlastníkem. Jednáme nyní o odkupu s majiteli zbývajících pozemků. Situace je ztížená tím, že některé z pozemků jsou součástí zatím nevyřízeného dědictví. Vožehův rybník a jeho okolí je důležitou relaxační a rekreační oblastí. Nachází se u něj například fotbalové hřiště, v jeho okolí vznikla chatová osada a přímo v jeho sousedství je několik rekreačních středisek. Vybudovali jsme k němu z města jednoduchou zpevněnou cestu, aby lidé nemuseli chodit po silnici. Čištění rybníka a opravy hráze vyjdou na dvacet milionů korun, věříme, že se nám velkou část podaří získat z fondů Evropské unie.

Máte s jejich získáváním nějaké zkušenosti?
Ano, příští rok se pustíme do zateplení budovy základní školy a výměny jejích oken. Právě na tyto opravy jsme získali dotaci z Evropské unie. Ta činí pětasedmdesát procent z celkové devítimilionové částky.

Kožlany spravují také čtyři okolní obce…
Různé opravy a úpravy děláme po dohodě s tamními občany. V Bučku vzniklo například dětské hřiště. Nyní nad ním patronát převzali tamní hasiči, kteří natírají zábradlí, opravují osvětlení, připravují kůly na upevnění volejbalové sítě. Dokonce z jedné zrušené školy sehnali různé prolézací prvky, kterými chystají část hřiště vybavit. V Hedčanech jsme v říjnu předávali vyčištěný rybník se zpevněnými břehy. Rybník je na návsi a slouží zároveň jako požární nádrž. V Hodyni připravujeme výměnu oken u kaple. Získali jsme stopadesátitisícový grant z ministerstva kultury, okna dostanou původní podobu a budou vyrobena z olovnatého skla. Hodyňským hasičům jsme umožnili, aby si v budově bývalé školy zřídili klubovnu, oni nyní upravují a udržují okolí školy. Občané Hodyně také plánují obnovu památníku Antonína Švehly, někdejšího prvorepublikového československého premiéra. Ve Dřevci se chystáme na opravu kapličky, právě probíhá výběrové řízení. V této obci je velkým problémem hlavní komunikace, která je v žalostném stavu. Silnice ale patří kraji a spravuje ji Správa a údržba silnic Kralovice.

Autor: Hana Josefová

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodní nádrž Hracholusky.

Studie poradí, jak nemít zelené Hracholusky

Ocenění za svou práci získal Zdeněk Urbánek (vlevo) od primátora Martina Zrzaveckého.

Záchranář: Někdy pozůstalým pomůže stisknout dlaň milované osoby

Zásoby u Košináře docházejí, rybáři udělali kapří rekord

Plzeň – Je jasné, že prodej ryb i stromků jde do finiše. Příznivé počasí i ceny lákaly k nákupnímu výletu k jednomu z boleveckých rybníků po roce znovu stovky Plzeňanů.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Malým pacientům v Plzni pomůže 130 tisíc z Volduch

Volduchy – Charitativně laděný koncert ve Volduchách má za sebou desátý ročník.

Posyp na Šumavě opět proráží kola aut a rozbíjí skla

Šumava – Na Šumavě napadl sníh a řidiče opět trápí posyp na silnicích. Stejně jako minulou zimu je pro ně nejhorší úsek od Hartmanic ve směru na Železnou Rudu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT